1.8 milyon aileye 1.6 milyon bedava kömür

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından 2020 yılında 531 sayılı Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca 1.8 milyon aileye bedelsiz olarak yaklaşık 1,6 milyon ton kömür dağıtıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (HMB) açıkladığı kamu işletmeleri raporuna göre, 2018’de TKİ’nin bedelsiz kömür dağıttığı aile sayısı 2 milyon 30 bin, kömür miktarı 2,6 milyon tondu. 2019’da 2 milyon 26 bin aileye 1,5 milyon ton kömür dağıtıldı.

TKİ’nin internet sitesinden yer alan bilgiye göre, 2003 yılından 2020 yılı sonuna kadar toplam 30 milyon ton kömür bedelsiz olarak yoksul ailelere dağıtıldı.

HAZİNE’DEN TKİ’YE 1,2 MİLYAR TL BEDAVA KÖMÜR BEDELİ

Muhtaç ailelere kömür yardımı yapılmasına yönelik uygulama kapsamında HMB tarafından TKİ’ye 2020 yılında 1,2 milyar TL görevlendirme bedeli ödemesi yapıldı. 2019’da bu miktar 1,1 milyar TL idi.

TKİ, 2020 yılında toplam 13,5 milyon ton kömür satışı yaptı. Bu miktarın yüzde 60’ı termik santrallerde, yüzde 40’ı ise ısınmada ve sanayide kullanılmak üzere piyasaya satıldı.

Yoksul ailelere bedelsiz dağıtımı yapılan kömür, ısınma amacıyla piyasaya satışı yapılan kömür miktarına dahil olup toplam satış miktarının yüzde 11,3’ünü oluşturdu.

2020 yılında TKİ’nin satışları; kömür santrallerinin filtre sorunu sebebiyle üretimlerini kısmaları ve pandemi etkisinden dolayı bir önceki yıla göre yüzde 1,9 oranında azaldı.

KARI YÜZDE 97 AZALDI

2019 yılını 101 milyon lira kâr ile kapatan TKİ’nin kârı 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 97.1 azalarak 2.9 milyon lira oldu.

Kuruluşun 2020 dönemde Ar-Ge harcaması 2,8 milyon TL, toplam yatırım harcaması 27,7 milyon TL oldu.

TKİ’nin 2020 yılı sonu itibarıyla, 2,1 milyar ton kömür rezervi bulunuyor. Toplam kömür rezervinin 1,6 milyar tonu görünür rezerv.

TKİ tarafından 2020 yılında rödavanslı sahalardan yapılan üretim dahil olmak üzere 29,6 milyon ton tüvenan, 22,7 milyon ton satılabilir kömür üretilti. TKİ’nin kendi sahalarında ürettiği kömür miktarı ise 12,4 milyon ton oldu.

Related Posts

Bakan Ersoy: Sanatçılarımızın önünü açarak Türkiye’yi sanatta ileri taşımalarına katkı vereceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstiklal Caddesi’nde bulunan Grand Pera Cercle D’orient’te …

Hadise ve Mehmet Dinçerler tek celsede boşandı

Mayıs ayında evlenen ünlü çift, 5 aylık evliliklerinin ardından boşanmaya karar verdi. Hadise Açıkgöz, geçtiğim günlerde Beykoz Adalet Sarayı …

Almatı’nın tapusunu aldık sırada “airport city”ler var

Handan Sema CEYLAN Pandemide Kazakistan’ın Almatı Havalimanı’nı tapusuyla birlikte alan, Antalya Havalimanı işletmeciliğini 2052’ye kadar …

Tecrübeli Analist: Altın, bu seviyelere karşı savunmasız görünüyor!

Altın, aralıksız dolar alımlarının hız kesmeden devam etmesiyle Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Fed’in daha agresif faiz …

Libya’nın suyu Türk şirketten

Türk müteahhitler için önemli bir pazar haline gelen Libya, siyasi sorunları çözemediği için yeni çalışmalara pek fazla adım atamıyor …

Danışmanlık Devi: Bu Altcoin’i Almak İçin Harika Zaman!

Ethereum merge, sadece kendi katmanına fayda sağlamak dışında ekosistemindeki tüm altcoin’lerde köklü değişiklere yol açıyor. Danışmanlık devi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.