5 Ünlü Analist: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gidiyor!

Altın fiyatları, doların geri çekilmesiyle Çarşamba günü yükseldi. Çin-ABD gerilimleri, Federal Rezerv yetkililerinin faiz artırımlarına ilişkin şahin yorumlarının ardından ABD Hazine faizlerindeki artıştan gelen karşı baskıya yardımcı oldu.

“Jeopolitik kaygıların arttığı zamanlarda altın biraz daha çekici oluyor”

Spot altın, basın zamanında %0,4 artışla 1.766,59 dolardan işlem görüyordu. Külçe altın, Salı günü 1.787,79 dolara yakın bir ayın en yüksek seviyesini gördü. Ancak, daha sonra %0,6 düşüşle günü kapattı. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,5 düşüşle 1.780,80 dolara geriledi. Dolar, bir gecede %0,8 yükseldikten sonra rakipleri karşısında %0,2 düştü. Dolayısıyla, dolar cinsinden altını diğer para sahipleri için daha ucuz hale getirdi. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, bir gecede 1.785-1.790 dolar civarında direnci test etti ve reddedildi. Ayrıca, piyasalar Fed’den gelen sıkılaştırmanın tersine çevrilmesi konusunda biraz daha şüpheci hale geldi. Bu arada jeopolitik kaygıların arttığı zamanlarda altın biraz daha çekici oluyor. Bu nedenle Tayvan’daki duruma da göz kulak olmamız lazım.

Ekonomik ve jeopolitik riskler artıyor

ABD, 1980’lerden bu yana en yüksek enflasyonu yaşıyor. Öte yandan Fed’in sıkılaştırması ekonomik aktiviteyi yavaşlatıyor. Üç Fed politika yapıcısı Salı günü, ekonomik aktiviteyi daha belirgin şekilde frenleyecek olsa da faiz artışlarına devam sinyalleri verdi. Bu açıklamalar, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizlerini bir gecede %2,774’e yükseltti.

Bu arada Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Çarşamba günü Tayvan parlamentosuna hitap etti. Pelosi’nin adaya yaptığı ziyaret Pekin’i çileden çıkardı. Buna rağmen, Pelosi gezisi sırasında cumhurbaşkanı ve insan hakları aktivistleriyle görüşecek.

“Bu da altın fiyatları için ek bir destekleyici faktör”

High Ridge Vadeli İşlemleri metal ticareti direktörü David Meger, faiz oranlarının düşürülmesi ve ABD ekonomisinde belirgin bir yavaşlama beklentilerinin altını önemli ölçüde desteklediğini söylüyor. Meger, gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, ABD ile Çin arasındaki gerilimi artırıyor. Bu da altın için ek bir destekleyici faktör.

“Altın fiyatları için bir sonraki büyük test, 1.800 dolar civarında”

Altının teknik görünümüne bakan OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam bir notta, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın fiyatları için bir sonraki büyük test, yukarı yönlü 1.800 dolar civarında olacak. Ancak 1.780 dolar civarında bir direnç görmesi mümkün.

“Artan gerilimler, yakın zamanda risk iştahını desteklemeyecek”

Altın ve diğer güvenli liman varlıkları da Salı günü farklı bir rüzgardan yararlandı. Bu da Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiydi. Başkan Biden ile Başkan Xi Jinping arasındaki gergin ve “samimi” bir telefon görüşmesinin ardından gelen Pelosi’nin ziyareti, Washington ile Pekin arasındaki gergin ikili ilişkilerin korkularını yeniden canlandırdı. Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında artan gerilimler, yakın zamanda risk iştahını desteklemeyecek.

“Altın fiyatları için daha derin bir geri çekilme olası görünmüyor”

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için flaş verileri, açık faizin Salı günü üst üste üçüncü seansta bu sefer yaklaşık 5 bin kontratla daraldığını kaydetti. Bunun yerine hacim, art arda üç günlük düşüşü tersine çevirdi. Bu doğrultuda yaklaşık 45,8 bin sözleşme artış kaydetti.

Altın fiyatları Salı günü 1.800 dolar civarına yükseldi ve ardından geri çekildi. Daha sonra seansı ılımlı kayıplarla kapattı. Piyasa analisti Pablo Piovano, düşüşün, azalan açık faizin arkasında olduğunu söylüyor. Analiste göre, bu da şu an için ekstra kayıpların şimdilik gözden kaçtığını düşündürüyor.

Related Posts

Orman köylerini güneş aydınlatıyor

Orman Genel Müdürlüğü 7 milyonu bulan kalkınmalarının sağlanması, kalitelerinin ve köy planlarının projelerini yürütüyor. O projelerden biri de …

Batı Şeria’daki Filistinliler Türkiye’ye seyahat edebilecek

İsrail’in havalimanlarından sorumlu kurumu bugün, Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Ağustos sonundan itibaren Kızıl Deniz’in Eilat tatil …

Bitcoin İçin Haftalık ve Ağustos Tahminleri: Bunlar Bekleniyor!

23.500 dolarlık direnç alanının üzerinde Bitcoin fiyatı hızla yükseldi. Fiyat 24.000 doların üzerinde ikna edici bir hamle yaptı, hatta 24.500 …

Altı ayda 10 bin 184 ton fındık ihraç edildi

Fındık, Türkiye için kıymetli bir tarım eseri. Fındık üreten Düzce’nin ihracat sayıları da ilgi çekiyor. Fındık üretiminin kıymetli …

Cardano, ETH, APE, FLOKI ve ONE: 5 Coin İçin Sıcak Gelişme!

Ethereum geliştiricileri, Merge test-net ayrıntılarını sonuçlandırdı. Cardano, kadrosunu güçlendirdi. Harmony, intihar planı olarak görülen …

Elektrikli araba ithalatında ek gümrük vergisi yüzde 20’ye çıkarıldı

Konuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna nazaran, İthalatta Ek Gümrük Vergisi Uygulanmasına Ait Kararda Değişiklik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.