Akıllı Lens (Göz İçi Lens) nedir? Kimlere uygulanır?

40 yaş sonrası yakın görme bozukluğu neden oluşur?

“Her insanda gözün içinde doğal bir lens vardır ve bu lens hem saydam hem de elastiktir. Her yakına ve uzağa bakışta bu lens, esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan mesafeye odaklanabilmektedir. Bu sayede hem uzağı hem de yakını görürüz.” diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Berkant Bozdağ akıllı lenslerle ilgili bilgi verdi:

İlerleyen yaşla beraber gözün içindeki doğal lens önce esnekliğini kaybeder. Bir süre sonra yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz. Zaman geçtikçe daha ileriki yaşlarda ise saydamlığını da kaybeder ve katarakt oluşur.

Yaklaşık 40 yaş civarında esneme özelliğini kaybeden kendi doğal göz içi lensimiz yenisi ile değiştirilebilir bir lenstir. Deforme olan doğal lensimizin yerine Akıllı lens adı verilen bir mercek yerleştirilir. Bu yeni lens artık hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilecektir. Akıllı lens (göz içi lens) takılan hastada ileride katarakt oluşmaz.

Akıllı lens nasıl çalışır?

Uzak, yakın, orta mesafeden gelen ışığı tek bir lens ile odaklamayı mümkün kılmaktadır. Akıllı lensler ile kişinin netlemede problem yaşadığı odak mesafelerine uygun ayarlama yapmak mümkündür. Ayrıca akıllı lensler kişinin göz tipine göre de seçilebilmektedir. Yani akıllı lensler kişinin ihtiyacına göre özelleştirilebilmektedir. Böylece birden çok farklı mesafeli gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaktadırlar.

Akıllı lens kimlere uygulanır?

40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve ara mesafelerde görme sorunu yaşayan hastalar tedavi için adaydır. Akıllı lens takılan her göz kendi başına hem uzağı hem yakını görebilecektir.

Akıllı lenslerdeki yeni teknoloji

Şimdiye kadar kullanılan trifokal (3odaklı) akıllı lensler, yüzeyindeki 20 kadar halkanın oluşturduğu farklı kırma indexi sayesinde her mesafe için ayrı ayrı odaklama sağlar yani aslında uzak için ayrı yakın için ayrı bir odaktan görüş oluşturur.

Kişilerin görme problemlerini çözse de halkalar arasındaki geçiş zonlarında ışık kırılması farklı olduğu için gece görüşte yaşanan ışık saçılmaları kontrast kaybı(alacakaranlıkta görmenin bozulması) gibi problemler bazı hastaların mutsuz olmasına sebep olmuştur.

2020 yılı sonunda FDA onayı alıp kullanıma geçen yeni nesil pro akıllı lens Vivity, Trifokal lenslerde yaşanan tüm problemleri ortadan kaldırmıştır.

Her mesafede gözlüksüz görüş

Halkasız dizaynı ve sadece merkez noktasındaki konvex yapısı ile pro akıllı lens çok odağa ihtiyaç duymadan her mesafede gözlüksüz görüş sağlar.

Amerika ‘da yapılan klinik çalışmalarda uzak ve ara mesafede %94, yakın okuma mesafesinde %92 memnuniyet belirtilmiştir. Keza kendi klinik uygulamamızda 30 hastada operasyon sonrası hasta memnuniyeti %95’lerde bulduk.

Odak içi yeni nesil pro-akıllı Vivity lensin en büyük artısı trifokal lenslerde olduğu gibi bir uyum süreci gerektirmemesidir, trifokal lenslerde özellikle ilk bir ay kontrast kaybına bağlı uzak görüşte yaşanan bulanık görme hiç olmazken, geceleri yaşanan ve 6 ay 1 yıl kadar süren ışık saçılması ve dağılması hiç yaşanmamaktadır.

Gelelim en can alıcı noktaya, hafif düzey sarı nokta veya diabetik hastalara trifokal lens yapılması önerilmezken, odak içi pro-akıllı Vivity lens bu hastalara da güvenle uygulanabilir.

Pro-akıllı lens operasyonu nasıl yapılır?

Pro-akıllı lens operasyonu yapılırken kullanılan yöntem fakoemülsifikasyon yöntemidir. Kataraktı olsun ya da olmasın 40 yaş üstü uygun hastalara uygulanabilir. Her bir göz, ayrı günlerde yaklaşık 10 dakika süren bir işleme tabi tutulmaktadır. İlk olarak gözün, anestezik göz damlası ile uyuşturulması sağlanmaktadır. Bu şekilde hastalar işlem sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez.

Genel anestezi, bayıltma veya hastanede yatma söz konusu değildir. Operasyonda gözün içindeki lensin yuvasına Pro Akıllı Lens takılır. Operasyon sonrası göz bandajlanır ve hastalar evlerine gidebilmektedirler. Bir gece göz bantlı kalır ve ertesi gün gözden bandaj alınır. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanarak tedavi sonlandırılmaktadır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Related Posts

Bilim Heyeti Üyesi İlhan, ‘Günlük olay 50 bin’ diyerek uyardı: Risk artacak, maske takın

Sağlık Bakanlığı Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Kovid-19 tablosundaki sayılara …

Sıhhatte şiddet hadiseleri nedeniyle ‘süresiz iş bırakma’ aksiyonu gündemde

Sağlıkta şiddeti katalog hatalara dahil eden yasal düzenleme, 12 Mayıs’ta, sıhhat meslek örgütleri ve muhalefetin “yetersiz” tenkitlerine rağmen …

Sindirim, gerilim, zayıflama… Biberin 10 inanılmaz yararı

Biber, tüm dünya mutfaklarında çiğ, pişmiş, kurutulmuş ve toz halinde kullanılır. Çeşidine bağlı olarak aroması tatlı, keskin ve acı olabilir …

Yumurtayı Kaynattığınız Suyun İçine Limon Sıkarsanız Ne Olur? Bu Sistemi Kesinlikle Deneyin!

Bu formülleri uygulayan şahıslar hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olarak yumurta tüketme imkanına sahip olabilir. İşte, yumurta pişirme …

Coronadan son durum ne? Sağlık Bakanlığı güncel verileri paylaştı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin günlük COVID-19 tablosunu açıkladı. 2 Mayıs’a ait verilere göre, 97 bin 783 test yapıldı. Güncel verilere göre, bin 344 yeni vaka tespit edilirken 8…

Bayram sofralarına dikkat; yeme bozukluğunuz tetiklenebilir!

Tüm aile üyelerinin bir araya geldiği kalabalık sofralar ve iştah kabartan, birbirinden enfes lezzetler ile Ramazan Bayramı kapıya dayandı. Bayram gezmelerinde ardı kesilmeyen ikramların, besin tüketim miktarında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.