Antalya, yabancıya konut satışında önder koltuğuna oturdu

Antalya, yabancıya konut satışında 68 ay sonra İstanbul’u  aylık bazda geçerek bu manada doruğa yerleşen kent oldu.

Ülke genelinde yabancılara yapılan konut satışı, temmuzda geçen yılın birebir periyoduna nazaran bayram tatilinin de tesiriyle yüzde 12,4 azalarak 3 bin 939 oldu.

Türkiye’de temmuzda 93 bin 902 konut satıldı

İlk 7 ay baz alındığında ise yabancıların konut yatırımında önemli artış yaşandığı görüldü. Ocak-temmuz periyodunda yabancılara konut satışı yıllık bazda yüzde 57,4 artarak 39 bin 322’ye yükseldi.

Ocak-temmuz ayında yabancılar en fazla İstanbul’dan konut satın aldı

Ocak-temmuz devrinde yabancılara en çok konut satışı 16 bin 49 adetle İstanbul’dan yapılırken, onu 11 bin 257 adetle Antalya izledi. Mersin, Ankara ve Bursa da birinci 5’te yer aldı.

Yabancılar ortasında en fazla konutu Ruslar satın aldı

Yılın 7 ayında Türkiye’de en çok konut yatırımını Rusların yaptığı görüldü. Rusya vatandaşlarının Türkiye’den aldığı konut adedi ocak-temmuz devrinde yıllık bazda yüzde 223,4 artarak 6 bin 877’ye yükseldi.

İranlılar konut alın almakta Ruslar’ı izledi

Rusları 5 bin 315 adetle İranlılar, 4 bin 405 ile Iraklılar, 1.607 ile Kazakistan vatandaşları izledi. Almanya asıllı yatırımcıların aldığı konut adedi 1.577, Ukraynalıların 1.352 oldu. Afganistan, Yemen, Kuveyt ve Çin vatandaşları da en çok yatırım yapanlar ortasında birinci 10’da yer aldı.

Antalya 68 ay sonra yine zirvede

Temmuz ayı bilgileri ele alındığında geçen ay en yabancıların en çok konut aldığı vilayetlerin başında 1.421 adetle Antalya geldi. Kelam konusu kent, 68 ay sonra İstanbul’u geçerek doruğa yerleşti.

Antalya, bu alanda ayrıntılı dataların açıklanmaya başladığı 2013’ten bu yana ekseriyetle dorukta yer alan İstanbul’u en son Ekim 2016’da geçmişti.

Kentte, yabancılara yapılan konut satışlarının 7 ayda geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 129 artarak 11 bin 257 adede yükseldiği görüldü.

“Yabancıların oturum emelli konut alımı arttı”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Şurası Lideri Nazmi Durbakayım, yabancıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü söyledi.

Durbakayım, Antalya’nın 68 ay sonra dorukta yer almasına ait şu tabirleri kullandı:

“Başta Ruslar olmak üzere konut yatırımında önemli artışlar var. Rusların ve Ukraynalıların yanı sıra İskandinav ülkelerinin vatandaşları da Antalya’dan oturum gayeli konut alıyor. Avrupa hayat üslubuna uyması, sıcak ve ekonomik olması nedeniyle Kuzey ülkelerinden Antalya’ya önemli ilgi var. Bu ilgi kenti yabancıya konut satışında birinci sıraya yükseltmiş durumda.”

Related Posts

Tecrübeli Analist: Altın, bu seviyelere karşı savunmasız görünüyor!

Altın, aralıksız dolar alımlarının hız kesmeden devam etmesiyle Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Fed’in daha agresif faiz …

Libya’nın suyu Türk şirketten

Türk müteahhitler için önemli bir pazar haline gelen Libya, siyasi sorunları çözemediği için yeni çalışmalara pek fazla adım atamıyor …

Danışmanlık Devi: Bu Altcoin’i Almak İçin Harika Zaman!

Ethereum merge, sadece kendi katmanına fayda sağlamak dışında ekosistemindeki tüm altcoin’lerde köklü değişiklere yol açıyor. Danışmanlık devi …

SHIB, BTC, SOL ve Bu 7 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

Lider kripto Bitcoin, yatırımcı duyarlılığını olumsuz yönde etkileyen ve SHIB dahil çoğu altcoin fiyatına baskı uygulayan, 20.000 dolarlık …

Sosyetenin çantası A101 markete düştü

15 Eylül A101 aktüel ürünler arasında Michael Kors markasına ait kadın çantası dikkat çekiyor.Geçtiğimiz ay satışa çıkarılan lüks yatın ardından …

Karadeniz’den 81,6 milyon dolarlık Türk somonu ihracatı

Türk somonu ihracatı beklentilerinin çok daha üzerinde yapılmaya devam ediliyor. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Kontrol Konseyi Üyesi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.