Apple işe alımları yavaşlatacak

Apple, son periyotta istihdamda temkinli planlamalar yapan ABD’li teknoloji devleri ortasına katılarak ülkedeki resesyon telaşlarına yönelik gelişmelere yenisini ekledi.

Bloomberg’in haberine nazaran şirket gelecek yıl için muhtemel ekonomik sakinlikle gayret edebilmek ismine işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları azaltmayı planlıyor.

Kararın şirketin bilinmeyen vakitlerde daha temkinli olma gereksiniminden kaynaklandığını ve şu basamakta şirket geneline yayılan bir siyaset olmadığı belirtildi.

Söz konusu kararın şirketteki tüm takımları etkilemeyeceği belirtilirken Apple’ın hâlâ agresif bir eser tanıtım takvimi planladığı tabir edildi.

Şirkette daha evvel yapılan planlamalarda bazı ekiplerin yüzde 5-10 arası oranında artırılması öngörülüyordu. Apple, kimi boşalan durumlarda işe alımları da gözden geçirmeyi planlıyor.

HİSSELER DÜŞTÜ

Öte yandan Apple payları haberin tesiriyle eksiye geçerek 1.6 düşüşle 147.6 dolardan süreç gördü. Apple husus ile ilgili sorulara şimdi karşılık vermedi.

Dün, dünya borsalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuzda 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ait beklentilere paralel gözlemlenen olumlu seyir, Apple’ın gelecek yıl emekçi sayısını azaltabileceği ve şirket karlılığının düşebileceğine yönelik haberlerle sekteye uğradı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un ana şirketi Meta, Google, Microsoft ve Twitter üzere teknoloji şirketleri de misal planlamaların yapıldığını duyurmuştu.

TESLA DA İŞTEN ÇIKARMALAR OLMUŞTU

Son periyotta ABD teknoloji devlerinde resesyon telaşları münasebetiyle temkinli bir istihdam siyasetinin izleri görülüyordu.

Elektrikli araba üreticisi Tesla’da da işten çıkarmalar başladı.

Tesla Inc., California’da elektrikli araç üretimi yapan bir tesisini kapattığı için otopilot takımında çalışan yüzlerce emekçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan emekçilerin çoğunluğunun saatlik çalışanlar olduğu söz edildi.

Tesla CEO’su Elon Musk, daha evvel yaptığı açıklamalarda maaşlı işçinin yüzde 10’unu azaltma planlarını ana çizgileriyle belirtti.

KAYNAK: REUTERS

Related Posts

YouTube tarihindeki en büyük telif hakkı dolandırıcılığı

MediaMuv adındaki bir medya şirketi, sanatçıların Youtube’a yüklediği müzikleri kendilerine aitmiş gibi gösterip, şimdiye kadar YouTube …

İnternet kullanıcıları hangi sitede ne kadar vakit geçiriyor?

İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, “World Wide Web” (www) projesini tanıtan bir metnin yer aldığı birinci web sitesini 20 Aralık 1990’da …

Samsung Galaxy Z Fold 4 daha tanıtılmadan Amazon’da görüntülendi

Samsung, yeni nesil katlanabilir telefonlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Güney Koreli şirket Galaxy Z Fold 4’ü 10 Ağustos 2022 tarihinde …

İş ile ilgili yazışmalarda kullanmamanız gereken emojiler belirlendi

17 Temmuz Dünya Emoji Günü: Emojinin tarihçesi Bulut tabanlı bir takım iş birliği uygulaması olan Slack, hem konutta hem de …

Mini ve Mikro İHA avcısı ŞAHİN envantere girdi

ASELSAN tarafından Mini ve Mikro İHA’ların imhası için geliştirilen ŞAHİN 40 mm Fiziksel İmha Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine …

Samsung’un yeni katlanabilir telefonları Fold 4 ve Flip 4 için tarih sızdı

Evan Blass tarafından sızdırılan bir tanıtım resmine göre, Samsung’un bir sonraki büyük “Unpacked” lansman etkinliği 10 Ağustos tarihinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.