Araç sahipleri dikkat! Yediemin otopark ve araç çekme fiyatlarına artırım

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında, yediemin otopark ve araç çekme fiyatlarına artırım yapılmasına karar verildi. UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Yenikapı Dr. Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda, İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğünün otopark kira sarfiyatı, fatura, işçi ve bilhassa yakıt masraflarının artması nedeniyle masrafların karşılanamaz hale geldiğini tabir ederek, buna ait ek fiyat artışı talebinde bulunduğu açıklandı. Teklifte yüzde 28 ile yüzde 42,9 oranında değişen artış istendi. Kelam konusu teklif oy birliği ile kabul edildi.

ARAÇ ÇEKME ÜCRETLERİ

Buna nazaran, park yasağı halinde 175 lira olan çekme fiyatı 250 liraya, özel taşıma halinde 5 kilometreye kadar çekme fiyatı 190 lirada 250 liraya, 9,50 liralık kilometre fiyatı de 12 liraya çıkarıldı.

YEDİEMİN OTOPARK ÜCRETLERİ

Yediemin otoparklarında motorlu bisiklet günlük fiyatı 5 liradan 6,50 liraya, motosikletler için 10 lira olan fiyatın 13 liraya, arabalar için 23 lira olan fiyatın 30 liraya, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı için 25 lira olan fiyatın 32 liraya, kamyon, otobüs, tır, iş makinesi için 40 lira olan fiyatın 52 liraya, iş makineleri, römorklar için 60 lira olan fiyatın 78 liraya yükseltilmesine karar verildi.

ADAKART FİYATLARINA İNDİRİM

Adalar Kaymakamlığı’ndan gelen talep üzerine Adakart sahibi şahıslara (Adalar ilçesinde ikamet eden yahut çalıştığını resmi yazı ve SGK kaydıyla belgelendiren kişiler) Adalar Deniz Çizgilerinde (İstanbul Deniz Otobüsleri İDO, Kent Sınırları ve Özel Deniz Motorları) 4 Limit yerine 2 Limit uygulanması teklifi de toplantıda teklif edildi.

Öte yandan, Adalar’daki elektrikli araçların müddet uzatımı teklifi de oylandı. Teklifte, Adalar ilçesinde toplu ulaşıma hizmet vermesi için 60 adet 3+1 tescilli araç alındığı ve hizmete başlandığı belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Aselsan ile yürütülen ortak proje ile 13+1 kişilik araçların projesinin başlandığına vurgu yapılan teklifte, “Proje tamamlanana kadar Adalar ilçesinde hizmet veren elektrikli tescilsiz araçların kullanımı için verilmiş olan mühletin 18 ay kadar uzatımı gerekmektedir.” denildi. Kelam konusu teklif de müddet uzatımı 6 aya indirilerek kabul edildi.

SINIRLI KULLANIMLI BİLETLERİN FİYATLARI REVİZE EDİLDİ

Toplantıda, Sonlu Kullanımlı Biletlerin (SKB) bilet alımı sonrası bozuk para olarak 1 lira para üstü verdiği belirtildi.

Son devirde bozuk para basım maliyetinin artması ve darphanenin bozuk para basmaması hasebiyle 1 lira sorunu oluştuğu belirtilen teklifte, otomatlara kâfi düzeyde 1 lira desteği yapılamadığından SKB bilet fiyatlarının revize edilmesi istendi.

Oy birliği ile kabul edilen teklife nazaran, tek geçişlik bilet 15 lira, iki geçişlik bilet 25 lira olarak tıpkı kalırken, üç geçişlik bilet 32 liradan 35 liraya çıkarıldı. Beş geçişlik bilet 49 liradan 45 liraya indirilirken, 10 geçişlik bilet ise 88 liradan 90 liraya yükseldi.

Related Posts

Orman köylerini güneş aydınlatıyor

Orman Genel Müdürlüğü 7 milyonu bulan kalkınmalarının sağlanması, kalitelerinin ve köy planlarının projelerini yürütüyor. O projelerden biri de …

Batı Şeria’daki Filistinliler Türkiye’ye seyahat edebilecek

İsrail’in havalimanlarından sorumlu kurumu bugün, Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Ağustos sonundan itibaren Kızıl Deniz’in Eilat tatil …

5 Ünlü Analist: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gidiyor!

Altın fiyatları, doların geri çekilmesiyle Çarşamba günü yükseldi. Çin-ABD gerilimleri, Federal Rezerv yetkililerinin faiz artırımlarına ilişkin …

Bitcoin İçin Haftalık ve Ağustos Tahminleri: Bunlar Bekleniyor!

23.500 dolarlık direnç alanının üzerinde Bitcoin fiyatı hızla yükseldi. Fiyat 24.000 doların üzerinde ikna edici bir hamle yaptı, hatta 24.500 …

Altı ayda 10 bin 184 ton fındık ihraç edildi

Fındık, Türkiye için kıymetli bir tarım eseri. Fındık üreten Düzce’nin ihracat sayıları da ilgi çekiyor. Fındık üretiminin kıymetli …

Cardano, ETH, APE, FLOKI ve ONE: 5 Coin İçin Sıcak Gelişme!

Ethereum geliştiricileri, Merge test-net ayrıntılarını sonuçlandırdı. Cardano, kadrosunu güçlendirdi. Harmony, intihar planı olarak görülen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.