Bilim İnsanları Uyardı: Kovid-19 Aşısından Korkmayın

Koronavirüs salgının ortaya çıktığı günden bu yana pek çok ülkede aşı ve ilaç araştırmaları yapılıyor. Birçok aşı kullanımına onay gelirken Türkiye’de Çin’den gelen Sinovac aşısını kullanacak. Ancak vatandaşlar aşıya çekimser yaklaşıyor. Bunun üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, koronavirüs aşısından korkulmaması gerektiğini ve aşı uygulamasının yaptırılmasının elzem olduğunu söyledi.

TÜRKİYE FAZ 3 AŞAMASINA YAKINDA GEÇECEK

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en önemli yönteminin aşı olduğunu vurgulayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, Türkiye’de, koronavirüs için aşı çalışmalarında Faz 3 aşamasına geçilmesinin yakın olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklama sonucunda inaktif koronavirüs aşısının başarı oranının yüzde 91 ve güvenilirliğinin de oldukça yüksek olduğu bildirildi. Aşıdan korkmayalım ve koronavirüs aşısını da mutlaka olalım. Öncelikle sağlık çalışanları olmak üzere, risk grubundakiler, 65 yaşın üzerindekiler aşı geldikçe aşıya ulaşmak için çaba harcasın. Aşının yan etkileri oldukça az, en fazla görülen yan etki kolda ağrı. Halkımızın büyük bir çoğunluğu aşılanırsa pandemiyi yenmemiz mümkün olacaktır.’

Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu da Kovid-19 için etkin tedavilerin olduğunu, yeni ilaçların geliştirildiğini ve aşıların da piyasaya çıkmaya başladığını aktardı.

Risk grubunda olanların ve 65 yaş üstü kişilerin aşı olması gerektiğine dikkat çeken Pullukçu, ‘Enfeksiyon ve göğüs hastalıkları gibi hekimlerin açıklamalarına güvenin ve onların açıklamalarını takip etmeye çalışın. Hem kendiniz hem sevdikleriniz hem de insanlar için korunma önlemlerine uymaya lütfen devam edin’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER 29 Aralık Koronavirüs Tablosu Açıklandı

29 Aralık Koronavirüs Tablosu Açıklandı

Koronavirüs Aşısı Olan Çağla Şıkel Eleştirilere Yanıt Verdi

Koronavirüs Aşısı Olan Çağla Şıkel Eleştirilere Yanıt Verdi

Beşiktaş Başkanı İkinci Kez Koronavirüse Yakalandı!

Beşiktaş Başkanı İkinci Kez Koronavirüse Yakalandı!

Kasımpaşa'da Koronavirüs Vakası!

Kasımpaşa’da Koronavirüs Vakası!

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Hemşire Koronavirüs Hastasıyla Birlikte Oldu!

Hemşire Koronavirüs Hastasıyla Birlikte Oldu!

Türk Bilim İnsanı Uğur Şahin Gerçeği Açıkladı: Korona 10 Sene Daha Bizimle

Türk Bilim İnsanı Uğur Şahin Gerçeği Açıkladı: Korona 10 Sene Daha Bizimle

Aşı Olduktan 1 Hafta Sonra Koronavirüse Yakalandı

Aşı Olduktan 1 Hafta Sonra Koronavirüse Yakalandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir