Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye rest çekti iki kat fazlasıyla çalışacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına sert tepki gösterdi. Karanı egemenlik haklarına aleni saldırı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Savunma sanayimizi her bakımdan bağımsız hale getirmek için dünkünün iki kat fazlasıyla çalışacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde-Ankara Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni’nde konuştu.

Türkiye’yi istedikleri gibi yönlendiremeyenlerin ülke içindeki muhalefeti, kurumları maşa olarak kullanma gayretlerini yakından izliyoruz. Son 7 yıldır uğradığımız her saldırıyı nasıl boşa çıkardıysak bu beşinci kol faaliyetlerini de aynı şekilde hüsrana uğratacağız.

Çok net ifade ediyorum. CATSA 2017’den bu yana CAATSA Türkiye’den başka hiçbir ülkeye bu uygulanmadı. İlk defa NATO üyesi olarak ülkemize uygulanıyor. 

“Egemenlik haklarına aleni saldırıdır”

Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir. Bu karar, ülkemizin egemenlik haklarına yönelik aleni bir saldırıdır. Gerekçe Türkiye’nin Rusya’dan S400 savunma sistemi almış olmasıdır. ABD kendi elindeki hava savunma sisteMlerinin ülkemize satışına izin vermiyor. F35’lerin bine yakın parçasını Türkiye üretiyor. ABD ihtiyacımızı başka yerden karşıladık diye yaptırım silahını çekmiştir.

“Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir”

Üstelik bunu kendi yayınladıkları raporlarda alenen belirtiyorlar. S400 konusunda endişeniz varsa teknik çalışma grubu kuralım sorunu çözelim teklifiyle gittik. Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. S400 konusu olmasaydı başak bir gerekçeyle benzer konulara başvurulacağı belli oluyor.

Savunma sanayimizi her bakımdan bağımsız hale getirmek için iki kat fazla çalışacağız. Projeleri hızlandırıp destekleri artıracağız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir