Demir Eksikliği Anemisine Dikkat

Demir eksikliği anemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Diyetisyen Gizem Gençyürek, demir mineralinin vücut tarafından üretilmediğini ve tüketilen besinlerden alınması gerektiğini belirterek, ‘Vücudumuzda yeterli demirin bulunmamasından kaynaklı demir eksikliği anemisi en sık görülen kansızlık nedenidir. Demir eksikliği anemisinin en sık görülen belirtileri; halsizlik, yorgunluk, enerji azlığı, konsantrasyon bozukluğu, nefes darlığı, çarpıntıdır’ dedi.

HAMİLE VE EMZİREN ANNELER RİSK GRUBUNDA

Demir eksikliğine neden olan en önemli durumun kötü beslenme olduğunu vurgulayan Diyetisyen Gençyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Demir eksikliği anemisi; kötü beslenme ve besinlerdeki demirin emilimindeki yetersizlikle yakından ilgilidir. Demir minerali vücudumuzda üretilmediği için dışarıdan besinler yoluyla alınması gereken elzem bir mineraldir. Hamileler, emziren anneler, bebekler, büyüme çağındaki çocuklar ve aşırı adet kanaması olan kadınlar risk altındadır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık, kan testi ile tespit edilebilir. Vücudumuzdaki demir depolarını artıracak ve kansızlığı önleyecek besinlerin başında; kırmızı et, karaciğer, balık, yumurta, hindi ve tavuk gibi kümes hayvanları, pekmez, kuru üzüm/kayısı/erik gibi kuru meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, badem gibi yağlı tohumlar demirin iyi kaynaklarıdır.’

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Dikkat edilmesi gereken konulara da değinen Diyetisyen Gençyürek, ‘Kalsiyum minerali demirin emilimini engellediği için, dışarıdan takviye olarak demir alınıyorsa, kalsiyumun en iyi kaynakları olan süt ve süt ürünleriyle birlikte alınmamalıdır. Bununla birlikte C vitamini demirin emilimini artırmaktadır. Bu nedenle demirin iyi kaynaklarını tüketirken yanında mutlaka C vitamini kaynaklarına yer vermeliyiz’ dedi.

Diyetisyen Gençyürek, demir emilimini artırmak için beslenme önerilerinde bulunarak şu ifadeleri kullandı:

‘Kahvaltı örneği; Haşlanmış yumurta ve portakal

Akşam yemeği örneği; Izgara köfte ve bol limonlu yeşil salata

Ara öğün örneği; 1 avuç çiğ fındık/badem/ceviz ve 1 yemek kaşığı pekmez veya 1 avuç çiğ kuruyemiş ve portakal/nar/kivi

Hangi besinleri hangi sıklıkla tüketmeliyiz? Demirin iyi kaynaklarını her gün ana öğünlerimizde (kahvaltı-öğle yemeği-akşam yemeği) mutlaka tüketmeliyiz. Demirin iyi kaynaklarıyla birlikte, demirin emilimini artırmaya yardımcı C vitamini kaynaklarını da yemeklerimizin yanında mutlaka bulundurmalıyız.’

İLİşKİLİ HABERLER Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliği Çocuklarda Hırçınlığa Neden Oluyor

Demir Eksikliği Çocuklarda Hırçınlığa Neden Oluyor

Demir Eksikliğinin Çocuklardaki Etkisi

Demir Eksikliğinin Çocuklardaki Etkisi

Demir Eksikliğine Birebir!

Demir Eksikliğine Birebir!

İLİşKİLİ GALERİLER Demir Eksikliği Anemisine Bağlı Kansızlık Yaşayanlar; Ispanaklı Yumurta Yiyin!

Demir Eksikliği Anemisine Bağlı Kansızlık Yaşayanlar; Ispanaklı Yumurta Yiyin!

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Hem Kansızlığa Hem de Uykusuzluğuna Birebir Besin!

Hem Kansızlığa Hem de Uykusuzluğuna Birebir Besin!

Çocuklarda Demir Eksikliğini Yok Eden Yiyecekler

Çocuklarda Demir Eksikliğini Yok Eden Yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir