DSÖ, Moderna Koronavirüs Aşısının Acil Kullanımına…

Koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmalar devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, dün yaptığı açıklamada, Moderna koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede aşı çalışmaları devam ediyor. DSÖ dün yaptığı yazılı açıklamada, ‘Bugün DSÖ, Moderna COVID-19 aşısını (mRNA 1273) acil kullanım için listeledi’ ifadelerini yer aldı. Moderna, DSÖ listesindeki acil durum onayı alan beşinci aşı oldu.

MODERNA KORANAVİRÜS AŞISINA ONAY VERİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü onayı, ülkelerin koronavirüs aşılarını ithal etmek ve uygulamak için kendi düzenleyici kurumlarının onaylarını hızlandırmalarına olanak tanımlıyor.

Kovid-19 aşısı, aşıların popülasyonlarda kullanımı için önerilerde bulunan DSÖ’nün Stratejik Aşı Uzmanlar Grubu (SAGE) tarafından gözden geçirilmiş ve SAGE, 25 Ocak 2021 tarihli ‘ara önerilerinde’ aşıyı 18 yaş ve üstü tüm yaş grupları için kullanım önerisinde bulunmuştu.

Moderna’ya, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (CDC) tarafından 18 Aralık 2020 tarihinde acil kullanım izni verildi ve 6 Ocak 2021’de Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından Avrupa Birliği genelinde geçerli pazarlama izni verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir