Ethereum Mucidi de Aldı: Bu Coinde Sıçrama Bekleniyor!

Circle tarafından desteklenen piyasanın en büyük stablecoin’lerinden USDC bugün dolar sabitliğini kaybetti. Dalgalanan USDC’ye önemli bir likidite desteği Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’den geliyor. North Rock Digital CEO’su Hal Press’de USDC’nin toparlanacağını ve dip fiyatları değerlendirdiğini söylüyor. İşte USDC dalgalanırken piyasanın tepkisi ve beklentiler.

Ethereum kurucusu ellindekileri USDC’ye dönüştürdü

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin kısa süre önce vitalik.eth adresini kullanarak 20.040 RAI’yi 56.746 USDC’ye dönüştürdü. RAI, algoritmik bir mekanizma kullanan ETH tarafından desteklenen bir stablecoin’dir. Buterin daha önce RAI modeli hakkında iyimserliğini dile getirmişti, ancak son hareketinin USDC’ye destek gösterisi olarak görülüp görülemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Bu gelişmelerin ışığında Circle, iflas endişeleri nedeniyle USDC rezervlerinin 3,3 milyar dolarının Silicon Valley Bank’ta kaldığını açıkladı. Ardından hızlıca USDC’nin genel istikrarı hakkında sorular gündeme geldi ve yatırımcılar durumu yakından izliyor.

Genel olarak, USDC ile ilgili durum karmaşık ve inceliklidir. Circle’ın rezervleri USDC’nin değeri üzerinde bir taban sağlarken, stablecoin’i elde tutmanın hala riskleri var. Ancak bazı yatırımcılar fiyatın toparlanacağından emin ve düşüşten yararlanmak için daha fazlasını satın alıyor…

USDC toparlanabileceği yeterli rezerve sahip

Son haberlerde, North Rock Digital hedge fonunun Kurucusu ve CEO’su Hail Press, Circle’ın rezervleri ve bunların USDC stablecoin üzerindeki etkileri hakkında tweet attı. Tweet’e göre Circle, rezervlerinin %77’sini Blackrock tarafından yönetilen ve BNY Mellon’da tutulan 1-4 aylık T-Bonolarında tutuyor. Bu da USDC’de 0,77’lik mutlak bir taban sağlayarak onu güvenli bir yatırım haline getiriyor.

Circle’ın rezervlerinin geri kalan %23’ü çeşitli kuruluşlarda nakit olarak tutulmaktadır ve bu nakit paranın yaklaşık 1/3’ü iflas eden kripto bankası SVB’de kaldı. Bununla birlikte, SVB önümüzdeki birkaç ay içinde tüm varlıkları tasfiye edecek ve çoğu tahmin, toplam varlık değerinin en az %10-20’sini iade edeceklerini öne sürüyor. Böyle bir hamle USDC için %0,8-1,5’lik bir toplam kaybı temsil ediyor. Bazıları kaybın daha düşük olabileceği konusunda iyimser olsa da, hala potansiyel büyük bir risk taşıyor. USDC, gün içinde 0,88 dolara geriledikten sonra yazım sırasında 0,91 dolardan işlem görüyor.

North Rock Digital CEO’su, daha fazla satın alacağını söyledi

Risklere rağmen Hail Press, 0,93 doların altında USDC satın alarak para kaybettiğiniz bir senaryo tasavvur etmenin zor olduğuna inanıyor. Aslında, USDC’nin tamamen geri döneceğine inanıyor ve bunun uzun zamandır gördüğü en iyi risk-ödül oranı olduğuna inandığı için 0,88 dolardan yüklü alım yaptığını duyurdu.

Circle’ın rezervlerinin denetimi Deloitte tarafından yapıldı ve birçok yatırımcı bu gerçeğin tesellisini buluyor. Ancak, Lookonchain’den gelen son haberler, kötü şöhretli balina CZSamSun’un arbitraj için USDC satın aldığını bildirdi. USDC’nin sabitlenmesinin ardından balina, stETH ve ETH’yi Aave ve Instadapp’a yatırdı, USDT’yi ödünç aldı ve USDC’yi satın aldı. Balina, 28.577.700 USDT’yi 29.961.238 USDC ile takas etti ve USDC sabit seviyeye döndüğünde potansiyel olarak 1,3 milyon doların üzerinde kâr sağladı.

Trader’lar USDC’nin geri döneği üzerine bahse yapıyor

Coinglass verilerine göre, son 24 saat içinde yaklaşık 4 milyon dolarlık USDC vadeli işlemi tasfiye edildi. Bazı traderlar, tokenlerin hedeflenen dolar işaretine ulaşması durumunda %10’luk potansiyel bir kazanç için nispeten ucuz olan USDC’yi satın alarak 1 dolar sabitliğine kademeli bir toparlanma üzerine bahse giriyor.

https://twitter.com/Defi_Maestro/status/1634447538500812803

Kaldıraçlı işlemler bir toparlanma üzerine bahse giren traderlar için getirileri potansiyel olarak büyütebilir. Bu nedenle, kripto borsası Bybit’teki vadeli işlem fonlama oranları Cumartesi sabahı %0,3’e kadar yükseldi. Coinglass verilerine göre, bu esnada yaklaşık 4 milyon dolarlık USDC vadeli işlemi tasfiye edildi. Trader’ları yanıltan gelişmelerden birinde, Kriptokoin.com olarak aktardığımız Binance ve Coinbase kararı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir