Evde En Çok Bakteri Olan Yerler

Son zamanlarda pandeminin etkisiyle temizliğin önemi bir kere daha ön plana çıktı. Dikkat edilmeyen bakteriler, virüsler insan sağlığını ciddi tehdit altına almakta. En çok vaktimizi geçirdiğimiz evlerde bakteri üreten yerlerin temizliğine özelikle dikkat edilmeli.

Her gün sıklıkla kullandığımız alanların aslında birçok bakteri ürettiğini ve bu bakterilerin insan sağlığını ciddi tehdit ettiğini düşünürsek bu alanların nereler olduğunu bilmenin faydası olacaktır. Aslında temiz olduğunu düşündüğümüz birçok yerin bakteri üretiminin ne kadar fazla olduğunu duyunca çok şaşıracaksınız. Yapılan araştırmalara göre evde birçok alan bu bakterileri barındırıyor. Tahmin etmediğimiz yerlerde çıkan bakteriler sağlığımızı tehdit ediyor. Evde her ne kadar temizlik yaparsak yapalım bakteriler bazen farklı yerlerde karşımıza çıkabiliyor. Peki sağlığımızı bu denli etkileyen ve tehdit eden bakteriler nerelerde bulunuyor. Kansere kadar götüren bu bakteriler evimizin nerelerinde bulunuyor.

Bütün gün elimizde olan ve her dakika temizlik malzemesiyle yoğurduğumuz bulaşık süngerinin milyonlarca bakteri taşıdığını düşünmemiş olabiliriz ama maalesef gerçek bu değil. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir bulaşık süngerinin santimetrekaresinde 50 bin bakteri yaşıyor. Bu nedenle bu süngerleri haftada bir değiştirmeli ya da her gün çamaşır suyunda bekletmelisiniz.

MUSLUKLAR

Çok sık kullandığımız ve hatta temizlik yapmak için durmadan su akıttığımız bir bölgenin temiz olmayacağı aklımıza gelmez. Ancak durum hiç de öyle değil. Bilim insanları bir mutfak musluğunun santimetrekaresinde 6 bin bakteri yaşadığını söylüyor. Aynı şekilde banyo muslukları da bu şekilde binlerce bakteriye ev sahipliği yapıyor. Siz siz olun, bütün gün su akan yer kirli olur mu demeyin, bu bölgeleri sık sık temizleyin.

BUZDOLABI

Buzdolabı, görünüşte çok temiz olabilir. Ancak buzdolabında gözle görünmeyen mikrop ve bakterilerin olduğu inkar edilemez. Damlayan şeyler sebebiyle buzdolabının alt rafları bakteriyle doludur.

BULAŞIK SÜNGERİ

Bulaşık süngeri evdeki kirli eşyalardan biridir. Tuvaleten 10 kat pis olan bulaşık süngerinizi sık sık değiştirmeniz gerekir.

KESME TAHTALARI 

Her tür gıdayı (et, sebze, balık) üzerinde doğradığımız tahta tezgahlarda zamanla incecik kesikler oluşur.

YATAK ŞİLTESİ

Yaklaşık 10 yıl kullanımdan sonra yatak şiltelerini değiştirmekte fayda var. Çünlü şiltenin içinde biriken maytları(akar) temizlemenin çaresi yok.

DİŞ FIRÇASI 

Karanlık ve ıslak tuvalet ortamında bakteriler oldukça hızlı ürerler.Bu yüzden diş fırçasını sık sık değiştirmeliyiz.

CEP TELEFONLARI 

Cep telefonlarımız tuvaletten 10 kat daha fazla mikrop barındırır.Üstelik her saniye temas içindeyiz.

BİLGİSAYARLAR

Gün boyunca elimizin altında olan bilgisayarları da sıkça temizlemeniz gerekiyor. Çünkü ellerinizle dokunduğunuz her türlü yerden aldığınız bakterileri burada biriktiriyorsunuz. Hele bir de bilgisayar başında yemek yemek gibi bir huyunuz varsa bakteri sayısı milyonları bulabiliyor. Bilgisayarınızın sadece ekranını değil klavyesini de sık sık temizlemelisiniz.

HALILAR

Halıların, ne kadar temizlersek temizleyelim, her türlü bakteriyi içinde barındırdığını öğreneli çok oldu. Bu nedenle birçok halı markası antibakteriyel halı gibi ürünlerle bu durumun satışa yansımasının önüne geçmeye çalışıyor. Ancak yine de dışarıdaki her türlü mikrobu ayaklarımızla halımıza taşıdığımızı iyi bilmeli ve her gün mutlaka temizlemeliyiz.

MUTFAK LAVABOSU

Mutfak lavabonuzu her türlü sebze ve meyveyi yıkamak için kullanıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse çok büyük bir hatanın içindesiniz. 

Çünkü lavabonuzun santimetrekaresinde 230 bin kadar bakteri bulunuyor. Ve siz istediğiniz kadar bulaşık süngerinizle ovduğunuzu düşünün, bu bakterileri yok edemiyorsunuz. İlle de lavabomu kullanacağım derseniz de sık sık çamaşır suyuyla temizlemeniz şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir