Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurmaya hazırlandığı iddiası: Rus yetkililer tehdit etti

Finlandiya’nın eski Başbakanı Alexander Stubb, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 44’üncü gününde yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurusu sunmasına sadece birkaç hafta kaldığını öne sürdü.

Rusya ile uzun bir sınırı olan ve 1939’da Kızıl Ordu tarafından işgal edilen İskandinav ülkesi, hiçbir zaman NATO ittifakına üye olmamış, bunun yerine kendi korumasını organize etmeyi tercih etmişti.

Ancak Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, Fin medya kuruluşları tarafından yaptırılan kamuoyu yoklamaları, kamuoyunda hızlı bir U dönüşü gösterdi ve çoğunluk şimdi NATO’ya katılımı destekliyor.

‘MAYIS AYINDA ÜYELİĞE BAŞVURU YAPILABİLİR’

Finlandiya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana tarafsız kalmayı seçti, Avrupa Soğuk Savaş sırasında bölündüğünde Doğu ve Batı arasında bir tampon görevindeydi ve Rusya’nın Batı’nın genişlemesine ilişkin korkularını yatıştırmak için çabaladı.

2014 ve 2015 yıllarında Finlandiya hükümetine başkanlık eden Alexander Stubb, ülkesinin Mayıs ayında askeri ittifaka katılmaya karar verebileceğini söyledi.

Stubb, “Savaşın başında Putin’in saldırganlığının Finlandiya ve İsveç’i NATO üyeliğine başvurmaya iteceğini söylemiştim. Günler veya haftalar değil, aylar meselesi olduğunu söyledim. Şimdi tekrar söylüyorum. Finlandiya, en geç Mayıs ayında, haftalar içinde başvuruda bulunacaktır. İsveç de Finlandiya’yı takip edecektir.’ dedi.

KREMLİN’DEN ÜSTÜ KAPALI UYARI GELMİŞTİ

Rus milletvekili Vladimir Dzhbarov bu hafta, “Finlandiyalılar kendilerinin ülkelerinin yok edilmesi için bir kart imzalamalarının” pek olası olmadığını söyleyerek, NATO’ya katılma arzusuyla ateşlenen Ukrayna işgalinin tekrarlanması tehdidinde bulundu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov dün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması halinde Rusya’nın ‘durumu yeniden dengelemek’ zorunda kalacağını belirterek, üstü örtülü başka bir uyarıda bulunmuştu.

Öte yandan, ülkenin en büyük gazetesi Iltalehti’nin haberinde ülkenin, NATO üyeliğine başvuru hazırlıklarının 14 Nisan’da başlayacağı ve mayısın ilk haftasında da başvuru yapılacağı öne sürüldü.

Finlandiya devlet televizyonu YLE’nin yayımladığı ankete göre, Finlandiya Parlamentosundaki milletvekillerinin 112’si NATO üyeliğini destekliyor, 71’i üyeliğe olumsuz bakıyor. Milletvekillerinin 17’si de kararsız olduğunu belirtiyor.

Related Posts

‘Aranan hacker’ Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank çıktı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; Teknofest Karadeniz kapsamında bu yıl 5’incisi düzenlenen Hack Karadeniz …

9 yıllık işgal sona erdi: Fransa ordusu, Mali’yi büsbütün terk etti

Fransa Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mali topraklarındaki son Barkhane Gücü askeri ünitesinin ülkeden çıktığı belirtildi. Gao …

Japon İmparatoru savaşmaktan pişman

Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nda teslim olduğu 15 Ağustos’un 77. yıl dönümünde hayatını kaybeden İmparatorluk Ordusu mensubu 2 milyonu aşkın …

Norveç’te ahşap köprü çöktü, araç nehre düştü

Norveç’in güneyinde bulunan ahşap bir köprü, henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü. Yerel saatle 07.30 sıralarında meydana gelen kazada, bir …

‘Kamplaşan bir ülke istemiyoruz’

Gülden Çoktan – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, helalleşme çağrısını oy istemek için yapmadığını belirterek, “Helalleşme yaşanan derin acılardan …

Almanya, kış öncesi gaz kullanımını yüzde 20 azaltmak istiyor

Almanya, 2024 yazına kadar Rusya’dan satın aldığı doğalgazdan kurtulmak istiyor. Moskova’yı güç ihracatını “silah” olarak kullanmakla suçlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.