Gaz Yapan Yiyecekler Neler?

Birçok kişi gün içinde tükettiklerinden dolayı gaz problemi yaşamakta. Oldukça rahatsızlık veren bu durumu yediklerinize dikkat ederek önleyebilirsiniz. Peki gaz yapan yiyecekler nelerdir? İşte cevabı…

Farkında olmasak ta yediğimiz birçok şey gaz oluşumuna neden olabiliyor. Özellikle hassas midelerde şiddetli sancılara neden olan gaz sıkışmasının önüne geçmek için tükettiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Peki gaz yapan yiyecekler nelerdir? Gaz yapan yiyecekler nasıl tüketilmeli? Sizler için araştırdık.

GAZ YAPAN YİYECEKLER NASIL TÜKETİLMELİ?

Gaz sorununu azaltmak için gaz yapan yiyecekleri tüketmemek yanlıştır. Doğru çözüm yolu, gaz yapan yiyecekleri bir arada veya aynı gün tüketmemek olabilir.

GAZ YAPAN YİYECEKLER NELERDİR?

Aşağıdaki listede şeker veya yüksek besin lifi nedeniyle gaz yaptığı bilinen bazı gıdaları bulabilirsiniz. Ancak bu liste gaza neden olan gıdaların tam listesi değildir. Yaş aralığınıza, vitamin, mineral ihtiyacınıza ve sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Fasulye, Nohut, Mercimek, Soğan, Patates, Lahana, Enginar, Bezelye, Karnabahar, Kereviz, Brüksel lahanası, Kuşkonmaz, Brokoli, Havuç, Salatalık, Turp, Yeşilbiber, Muz, Elma, Armut, Portakal, Erik, Kuru erik, Kuru üzüm, Kayısı, Şeftali, Bira, Süt, Krema, Dondurma, Peynir, Buğday, Yulaf kepeği, Gazlı içecekler, Tam tahıllı buğday ekmeği 

Kestane gaz yapar mı?

Kestanenin kabızlık yaptığı biliniyor. Kestane tüketme yoğunluğuna bağlı olarak yetişkin ve bebeklerde çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir. Tükettiğiniz miktara dikkat etmenizde fayda var. Kestaneyi kontrollü miktarda tükettiğinizde ise birçok faydası da vardır. Kestanenin mide ve bağırsaklarınıza ilişkin olumsuz bir etkisini gördüyseniz tükettikten sonra çay, ıhlamur, papatya çayı gibi besinler tüketebilirsiniz.

Kereviz gaz yapar mı?

Lif yani posalı ve yüksek miktarda şeker içeren besinler gaz sorunu yaşamanıza neden olabilir. Kereviz ise lifli bir besindir bu nedenle tüketim sıklığına bağlı olarak gaz problemi yaşamanıza sebep olabilir. Kerevizi tüketirken yediğiniz miktara dikkat ederseniz ve çok çiğnerseniz ciddi bir problemle karşılaşmayabilirsiniz. Kerevizin birçok faydası da bulunuyor.

Bezelye gaz yapar mı?

Bakla, kurufasulye, bezelye gibi baklagiller gaz yapar. Vücudumuz bu besinleri sindirirken bağırsakta çeşitli gazlar açığa çıkıyor bu da şişkinliğe neden oluyor. İşte bu nedenle dikkatli tüketmeniz gereken besinlerden biri de bezelye… Dikkatli tüketildiği zaman bezelyenin vücuda birçok faydası da vardır.

Turp gaz yapar mı?

Bazen çiğ tüketilen sebzeler gaz problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle turp da gaz artıran besinler arasında bulunuyor. Bu nedenle turp yerken yavaş yavaş yemeye ve uzun uzun çiğnemeye özen gösterin. Doğru tüketildiğinde turpun yararlarından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir