Heyelan alanındaki TIR kuyruğunda ‘korkulu’ bekleyiş

Heyelan, 1 Temmuz’da Karadeniz Kıyı Yolu Esenkıyı mevkisinde meydana geldi. Gürcistan’a gitmek üzere yol kenarında park halinde bekleyen TIR’lar, yamaçtan kopan dev kayaların altında kaldı.

Diğer araç şoförlerinin ihbarıyla bölgeye AFAD, HOPAK, AKUT, polis, jandarma ve sıhhat grupları sevk edildi. Çalışma yapan gruplar, Azerbaycan asıllı TIR sürücüsü Şahmar Kerimov’un (38) cansız vücuduna ulaştı. 1 kişinin de yaralandığı heyelanda 4 TIR ziyan gördü. Heyelan anı ise tünele ilişkin güvenlik kamerasına yansıdı. 

ULAŞIM TEK ŞERİTTEN VERİLİYOR

Heyelan nedeniyle kapanan Karadeniz Kıyı Yolu’nda, ulaşım tek şeritten denetimli verilmeye başlandı. AFAD ile endüstriyel dağcı takımları, yola düşen kayaları kaldırmak için çalışma yürütüyor. Sarp Hudut Kapısı’ndan geçiş yaparak Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine ulaşmak isteyen sürücüler de heyelanlı alanda uzayıp giden TIR kuyruğunda endişeli bekleyişlerini sürdürüyor.

Kimi TIR sürücüleri, Karadeniz Kıyı Yolu üzerinde sonlu kapasiteye sahip TIR parklarında yer bulurken, bazıları ise dev sarp kayalıkların altından geçen yolda geçiş için sıra bekliyor.

‘EN ESASLI TAHLİL TIR PARKI’

Uluslararası nakliyecilik yapan TIR sürücüsü Kazım Demirkıran, “Burada kaygılı bekleyişin sona erebilmesi için en az 1000 araçlık TIR parkı kaide. Bu türlü yol uzunluklarında beklemek olmuyor, sakat iş. Bu sürücülerin çektiği nedir? İsmi sürücü, soyadı sıkıntı. Evvelki gün yaşanan heyelan, bugün burada olmayacak diye bir şey yok. Kayaların altında bekliyoruz. Yer olmayınca mecbur bekleyeceğiz. Bu koca kayaları indiremeyeceğimize nazaran, en esaslı çözüm TIR parkının yapılmasıdır” dedi.

‘YOL GÜZERGAHI OTOMOBİLLERLE DOLU’

Araçları yol üzerinde buldukları yere park ettiklerini söyleyen Yakup Kutlu da “Bir arkadaşımızın hayatını kaybettiği o üzücü olayı duyduk. Ancak biz de yer olmadığı için bir kayanın altına aracımızı park ettik, bekliyoruz. Tam kayanın altındayız. Hayalar aşağıya geldiğinde yerle bir olur burası. Bu yol güzergahı otomobillerle dolu. Bir TIR parkı yapsalar bu yoldaki tehlike sona erecektir” diye konuştu.

‘BURADA CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Yol güzergahında kaya düşme tehlikesinin her vakit olabileceğini söyleyen Ramazan Cansever de “Kayalıkların altında mecbur TIR sırasında bekliyoruz. Her yer otomobil dolu. Burada can güvenliğimiz yok. Kayalıklardan taşlar düşmek üzere lakin mecburen burada duruyoruz. Zira öbür yer yok. Parklar dolu, TIR’lar sağlı sollu her yere park etmiş durumda. Biz de bulduğumuz her yerde park ederek, mecburen bekliyoruz” sözleri kullandı.

TÜNEL ÇÖKTÜ, KAYALAR DÜŞTÜ

Artvin’de Hopa ve Kemalpaşa ilçeleri ile Sarp Hudut Kapısı ortasındaki 18 kilometrelik Karadeniz Kıyı Yolu’nda aralıklarla kaya düşme olayları yaşanıyor. Hopa’da 31 Mart 2019 yılındaki heyelanda Esenkıyı Tüneli çöktü, can kaybı ve yaralanma olmadı.

Kemalpaşa ilçesi Liman köyü tünel mevkisinde ise 4 Şubat 2022’de yamaçtan kopan kaya modülleri Karadeniz Kıyı Yolu’na düştü. Şoförler, kayaların altında kalmaktan saniyelerle kurtuldu. O anlar, tünelin güvenlik kamerasına yansıdı. Yol güzergahında farklı tarihlerde onlarca küçük ve büyük çaplı heyelanlar meydana geldi. 

SARP HUDUT KAPISI’NDA TIR KUYRUĞU

Türkiye’nin Kafkas ülkelerine açılan Artvin’in Sarp Hudut Kapısı’nda ihracat ve ithalat süreçleri sürüyor. İhracatın artması ve özel araç geçişleri ile birlikte Türk tarafında TIR kuyrukları da oluşuyor.

TIR parklarının dolmasıyla Karadeniz Kıyı Yolu üzerinde aralıklarla oluşan, Türk tarafında 29 kilometreyi aşan kuyruk, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçip, Arhavi ilçesine kadar uzanıyor. Kara yolunun bir şeridini kapatan TIR’lar, trafiğin de aksamasına neden oluyor.

Related Posts

Almanya, kış öncesi gaz kullanımını yüzde 20 azaltmak istiyor

Almanya, 2024 yazına kadar Rusya’dan satın aldığı doğalgazdan kurtulmak istiyor. Moskova’yı güç ihracatını “silah” olarak kullanmakla suçlayan …

Medipol Başakşehir’de Muhammet Arslantaş nikah tazeledi

Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir, Muhammet Arslantaş’ın sözleşmesinin 2024-25 sezonu sonuna kadar uzatıldığını resmen açıkladı. İŞTE O …

Mersin’de böcekli pastalara el konuldu

İnsan sağlığına karşı üretilen ürünler için denetimi sıkılaştıran Tarsus Belediyesi ekipleri, bu çerçevede sık sık denetim yapıyor, ihbarları …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eren Bülbül ve Ferhat Gedik paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK’nın katlettiği Eren Bülbül’ün ve Jandarma Astsubay Ferhat Gedik’in ölüm yıl dönümü …

Muhteşem Lig’de 2. haftanın hakemleri açıklandı

Süper Lig’de ikinci haftanın hakemleri belirli oldu. İşte 4 büyüklerin maçlarını yönetecek hakemler;  Trabzonspor – Hatayspor: Abdülkadir …

Beylikdüzü’nde belediye otobüsünün önünü kesip camlarını kırdılar

Silivri’den Avcılar istikametine seyreden belediye otobüsü sürücüsünün önü, Beylikdüzü E-5’te öbür araçta bulunan 3 kişi tarafından, dün sabah 05 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.