Japon İmparatoru savaşmaktan pişman

Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nda teslim olduğu 15 Ağustos’un 77. yıl dönümünde hayatını kaybeden İmparatorluk Ordusu mensubu 2 milyonu aşkın asker ve 800 bin sivili anıyor.

Başkent Tokyo’daki Nippon Budokan salonunda düzenlenen ve Covid-19 nedeniyle ölçeği düşürülen merasimde yaklaşık 1000 kişi bir ortaya geldi. Merasime Japon İmparatoru Naruhito ile İmparatoriçe Masako iştirak etti.

Naruhito, “Savaş sonrası uzun süren barış sürecini göz önüne alarak geçmişin derin pişmanlık hislerini hatırda tutuyor, savaşın tahribatlarının tekrarlanmamasını samimiyetle ümit ediyorum” dedi.

Muharebe meydanları dahil savaşta hayatını kaybedenleri, Japon halkı ile içten hürmetle andığını vurgulayan Naruhito, dünya barışı ve Japonya’nın kalkınması için dua ettiğini söyledi.

Seçildiği Ekim 2021 sonrası başbakan olarak birinci sefer yıl dönümü merasiminde konuşan Kişida Fumio da ülkesinin, global barış ve refahın sağlanmasına yönelik taahhütlerine bağlı olduğunun altını çizdi.

Kişida, “Çatışmalar bu dünyada hala sürüyor lakin ulusumuz, barışa proaktif katkı bayrağının altında, global toplumla birlikte, dünyanın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları çözmek için kararlılıkla çalışacak” sözünü kullandı.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, düzenlediği basın toplantısında, “Çin ve Güney Kore dahil başka uluslarla bağlarımızı güçlendirilmesi durumumuzda değişiklik yok” dedi.

Ulusal basındaki haberlerde, merasimde yer alan savaşta ölenlerin yakınlarının dörtte üçünden fazlasının 70 yaşın üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Halk, 15 Ağustos 1945’te Japon İmparatoru’nun iletisinin duymak üzere radyoların başında toplanmıştı. Bildirisinde İmparator, ülkesi Japonya’nın savaşta teslim olduğunu ilan etmişti.

Related Posts

Son dakika: PKK’ya bir darbe daha!

Haberin Detayları Geliyor… Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir …

Dev kupa yarın sahibini buluyor

Basketbol Muhteşem Ligi’nde geçen dönem şampiyon olan Fenerbahçe Beko ile Türkiye Kupası’nı kazanan Anadolu Efes, 36. Erkekler Cumhurbaşkanlığı …

Türkiye – Tayland Dünya Şampiyonası maçı saat kaçta ve hangi kanalda?

A Ulusal Bayan Voleybol Grubumuz, FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası’ndaki birinci maçında bugün Tayland ile karşı karşıya gelecek. Voleybol …

Fiona Kasırgası’nın vurduğu Porto Riko’da 588 bin kişinin elektriğe erişimi yok

Ada ülkesinde yakıt kesintileri de mevcut durumu daha da kötüleştirirken marketler, akaryakıt istasyonları ve öbür işletmelerin kapanmasına ve …

Fabri’ye İspanya’dan dev talip! Transfer listesine eklendi

İspanya La Liga’ya pek istediği gibi başlayamayan milli futbolcumuz Cenk Özkaçar’ın da formasını giydiği Valencia kalecileri Jaume Domenech’in …

Fahrettin Koca, Bakü’de şehitlikleri ziyaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye-Azerbaycan Sıhhat İş Forumu’na katılmak için geldiği Bakü’de şehitlikleri ziyaret etti. Bakan Koca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.