Kedileriniz için Ne Tarz Mamaları Tercih Edebilirsiniz?

Kedi dostlarımızın sağlığını koruyan en önemli parça beslenme alışkanlıklarıdır. Kedimizi iyi tanımalı, onun damak zevkini bilmeli ve kedi maması seçimini ona göre yapmalıyız. Bu onun yaşına, kilosuna, sağlık durumlarına ve türüne göre değişebilir.

Kedi maması seçiminde kararınızı verirken son sözü küçük dostumuza bırakmanız gerekiyor. Piyasada yer alan birçok çeşit kedi mamasından dostumuzun için en uygun içeriği tercih etmeliyiz. Tat konusunda deneme yanılma yöntemine başvurulabilir.

Kedi maması seçiminizi yapmadan önce kedinizin temiz ve rahatça yemek yiyebileceği bir yemek kabına sahip olduğundan emin olun. Dostunuzun mamasının yanında her zaman taze ve temiz su bulunmasına dikkat edin.

Kediniz için doğru mama tercihini yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Kedinizin Yaşı

Kediniz eğer yetişkinse 1-7 yaş arası kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz. 7 yaşını geçtikten sonra ise adult olarak geçen mamalara geçiş yapabilirsiniz.

Kedinizin Kilosu

Kedinizi kısırlaştırdıysanız kedi maması tercihinizde mutlaka seçici olmanız gerekmektedir. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya meyilli hale gelirler.

Kedinizin ırkına göre mama seçimi yapmak için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Bazı tür kedilerde bilinen veya bilinmeyen kronik rahatsızlıklar bulunabiliyor. Kedinizi genel olarak kuru mamayla beslemek size kolaylıklar sağlayabilir. Kuru kedi mamasını uzun süre muhafaza edebilir, yaş mamaya göre daha ekonomik bir fiyatla alabilirsiniz

Kaliteli Bir Kedi Mamasının İçeriğinde Neler Olmalıdır?

Seçeceğiniz kedi mamasının içeriğinde yüzdelik olarak hayvan (kümes, et, balık vs.) ürünü çok olmalı. Eğer bir mamada hayvan ürünü türevi oranı yüksekse bu tarz mamaları tercih etmeyebilirsiniz çünkü bu mamalarda hiçbir faydası bulunmayan hayvan bölgelerinin un haline getirilmiş halleri bulunmaktadır.

Kedinizin mama seçimini yapmak onun sağlık durumunu belirlemekle aynı manaya geliyor. Lisanslı mamalara hızlı ve taze bir şekilde ulaşmanız, kedinizi en doğru besin içerikleriyle beslemeniz lazım. Bu imkânları sağlamak için gerekli bilgilere sahip olmak için Canlılar.net’i ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir