Kemal Kılıçdaroğlu’ndan muhtarlara bildiri

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de mahalle muhtarlarıyla bir ortaya geldi. CHP’li belediyeler ve belediye liderleri üzerindeki baskıya dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Sayıştay denetçisi, İçişleri Bakanlığı müfettişi, valiler, savcılar, önüne gelen denetliyor. Hasebiyle hele bir de CHP’li olunca ‘acaba bir yerden bir şey bulup da bunları mahpusa atabilir miyiz, vazifeden alabilir miyiz’ diye bir de özel efor var” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programı kapsamında Bayraklı, Bornova, Buca, Karabağlar, Konak, Çiğli ve Menemen’den gelen, Acil Tahlil Projesi’nin uygulandığı 33 mahallenin muhtarı ile bir ortaya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in konut sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen kahvaltıya CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun da katıldı.

“SEÇİMLERDEN EVVEL LİDERLERE 7 UNSURLUK BİR BİLDİRİ OKUDUM”

Toplantıda muhtarların yaşadığı problemleri dinleyen Kılıçdaroğlu, yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Seçimlerden evvel belediye liderlerine 7 unsurluk bir bildiri okuduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “’Bu 7 maddeyi duvarınıza asın, ayda bir bakın’ dedik. Bu 7 unsurda ‘hizmeti evvel art mahallelere götürün’ dedik. ‘Hiç kimse kendini orada sahipsiz hissetmeyecek’ dedik. ‘Çocukların keyifli olmasını sağlayın’ dedik. ‘Fakir mahallelere kreşler açın’ dedik. Çok farklı inançlarda beşerler var. ‘Bütün ibadethanelerini tertemiz yapacaksınız’ dedik. Bu hizmetler yalnızca İzmir’de değil bizim belediyelerimizin olduğu her yerde hakim” halinde konuştu.

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI TÜRKİYE’DE OTURTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

CHP’li belediye liderlerinin bütün vatandaşlara eşit hizmet götüren bir anlayışla çalıştığını lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Elbette karşılarına maniler çıkartıyorlar. Ancak sonuçta şunu diyoruz: ‘Sakın ola şikayet etmeyin. Manisi aşın ve hizmete devam edin.’ Liderlerimiz harcadığı her kuruş paranın hesabını veriyor. Böylece Türkiye’de siyasetin paklığını sağlamaya çalışıyoruz. Kentin varoşlarının kentin merkeziyle birebir kentte yaşayabildiklerini hissetmesi lazım. Biz belediye liderlerimizle yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’de oturtmaya çalışıyoruz” diye ekledi.

“MUHTARLIK KURUMUNUN GÜÇLENDİRİLMESİ LAZIM”

Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi gerektiğini söz ederek, şöyle konuştu:

*Mahallelerin meselelerini en âlâ mahalle muhtarı bilir. Şayet siz hayatın gerçeklerini bilmezseniz sorunu yaşayanlara tahlil getiremezsiniz.

*Muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi lazım. Mahalleye en âlâ hizmeti götürecek olan muhtarlardır. Mahalle muhtarlarının bütçesi olması gerektiğini söyledik.

*Muhtarlar o bütçelerle mahallede vatandaşın problemlerine anında tahlil getirebilmesi lazım. Muhtarlar ne kadar güçlü olursa demokrasi de o kadar güçlü olur.

*O nedenle biz muhtarların güçlenmesini isteriz. Biz muhtarlıkla ilgili bir hazırlık yaptık. Bir Muhtarlık Temel Kanunu hazırlayalım dedik.

*Muhtarların derneklerine gönderdik. Kanun teklifi, TBMM’ye gitti lakin AKP ve MHP kanun tasarısı muhalefetten geldiği için reddetti.

*Gerekirse ‘siz verin’ dedik; kabul etmediler. ‘Önemli olan sorunun çözülmesi’ dedik. Muhtarların çok güçlü hale gelmesi lazım.

“MUHTARLAR MEMNUNSA BİZ DE MUTLUYUZ”

*Acil Tahlil Grubu’nun özelliği direkt doğruya meseleyle muhatap olup, sorunun tahlili için liderin talimatıyla çalışan bir takım olması. Hepinizin önünde teşekkür ediyorum.

*Eğer muhtarlar memnunsa biz de memnunuz. Muhtarlar sıkıntı anlatırsa biz vazifemizi yapmamışız, eksiğiz demektir. Bu bütün problemler çözüldü manasına da gelmez. Lakin ne var ki Büyükşehir Belediye Liderini aşan problemler olabilir. Bunların düzgün anlatılması lazım.

*Şunu unutmamamız gerekir: belediye liderleri da denetleniyor. Sayıştay denetçisi, İçişleri Bakanlığı müfettişi, valiler, savcılar, önüne gelen denetliyor.

*Dolayısıyla hele bir de CHP’li olunca ‘acaba bir yerden bir şey bulup da bunları mahpusa atabilir miyiz, misyondan alabilir miyiz’ diye bir de özel uğraş var.

*Bu yüzden dikkatli oluyor belediye liderlerimiz. Lakin sıkıntıların çözülmesi için gerekli çabayı gösteriyor liderlerimiz.

“DAHA FAZLASINI YAPMAK İÇİN ÇABA EDECEĞİM”

Muhtarların kendisi ve Acil Tahlil Grubu için söylediği kelamlardan ötürü hislerini lisana getiren Lider Soyer, “Ben bütün muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bu övgü sözcüklerini duymamıştım. Birinci sefer bu cümleleri burada duyuyorum. Hepsi beni çok onurlandırdılar ve güç verdiler, keyifli ettiler. Ne yapsam az onlar için. Çok daha fazlasına layıklar. Gücüm yettikçe daha fazlasını yapma çabası içinde olacağım” dedi.

Related Posts

Almanya, kış öncesi gaz kullanımını yüzde 20 azaltmak istiyor

Almanya, 2024 yazına kadar Rusya’dan satın aldığı doğalgazdan kurtulmak istiyor. Moskova’yı güç ihracatını “silah” olarak kullanmakla suçlayan …

Medipol Başakşehir’de Muhammet Arslantaş nikah tazeledi

Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir, Muhammet Arslantaş’ın sözleşmesinin 2024-25 sezonu sonuna kadar uzatıldığını resmen açıkladı. İŞTE O …

Mersin’de böcekli pastalara el konuldu

İnsan sağlığına karşı üretilen ürünler için denetimi sıkılaştıran Tarsus Belediyesi ekipleri, bu çerçevede sık sık denetim yapıyor, ihbarları …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eren Bülbül ve Ferhat Gedik paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK’nın katlettiği Eren Bülbül’ün ve Jandarma Astsubay Ferhat Gedik’in ölüm yıl dönümü …

Muhteşem Lig’de 2. haftanın hakemleri açıklandı

Süper Lig’de ikinci haftanın hakemleri belirli oldu. İşte 4 büyüklerin maçlarını yönetecek hakemler;  Trabzonspor – Hatayspor: Abdülkadir …

Beylikdüzü’nde belediye otobüsünün önünü kesip camlarını kırdılar

Silivri’den Avcılar istikametine seyreden belediye otobüsü sürücüsünün önü, Beylikdüzü E-5’te öbür araçta bulunan 3 kişi tarafından, dün sabah 05 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.