Klavye tuşlarının görevleri!

Klavyeler bilgisayar kullanımı için en temel parçaların başında geliyor. Klavyeler üzerinde bulunan harf, rakam, özel karakter ve fonksiyon tuşlarının bilgisayarı yönlendirmede önemli rolleri bulunuyor. Kimisinin üzerinde harf, rakam ya da sembol bulunurken tuşların bazılarının ise daha farklı görevleri mevcut. Biz de bu yazımızda klavye tuşlarının görevlerini bir araya getirdik.

Klavye tuşlarının görevleri

Klavye üzerinde birçok tuş bulunuyor. Bazı tuşların sadece bir görevi olduğu gibi bazıları ise birden çok işleve sahip. Harf ve sayıları ifade eden tuşların yanı sıra bazı özel görevli tuşlar da mevcut. Öte yandan tuş kombinasyonları ile çeşitli kısayollara ulaşmak da mümkün.

ESC tuşunun görevi: Bir uygulamadan çıkmak ya da bir komutu iptal etmek için kullanılır.

TAB tuşunun görevi: Aktif olarak kullandığını pencerenin bölümleri arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıca imleci birkaç boşluk ileri taşımak için kullanılır.

CAPS LOCK tuşunun görevi: Bu tuş aktif olduğunda tüm yazdıklarınız büyük karakterle ifade edilir. Aktif olmadığında ise küçük harflerle yazarsınız. Genellikle bu tuşun üzerinde aktif olup olmadığını gösteren küçük bir ışık bulunur.

SHIFT tuşunun görevi: Tek başına belirli bir görevi olmayan bu tuş diğer karakterle birlikte kullanılınca çeşitli işlevler kazanır. Bu tuşa basılı tutarak bir harf girdiğinizde bu harf büyük karakterle yazılır. Aynı zamanda klavye üzerinde bulunan tuşların sol üst kısımlarında yer alan sembolleri de yine SHIFT tuşu yardımıyla yazabiliyoruz.

CTRL tuşunun görevi: CTRL tuşu Genellikle başka bir tuş ile birlikte çalışır. Diğer tuşlar ile birlikte kullanıldığında çeşitli kısayollar oluşturur. Örnek vermek gerekirse CTRL+C bir metni ya da bir dosyayı kopyalamanızı sağlar. CTRL+A ile de aktif pencerenizde yer alan ifadelerin tümünü seçebilirsiniz.

Fn tuşunun görevi: Fn ile ifade edilen fonksiyon tuşunu genellikle küçük klavyelerde görüyoruz. Bu tür klavyelerde tuşlar için fazla alan bulunmadığından F1’den F12’ye kadar uzanan fonksiyon tuşlarına ikinci görevler veriliyor. Fn tuşu ile birlikte kullanıldığında bu tuşların ikinci görevleri aktif edilebiliyor.

WINDOWS tuşunun görevi: WIN tuşu başlat menüsü açmakla birlikte birçok kısayolu da oluşturur. Örnek vermek gerekirse WIN+R ile Çalıştır bölümünü açabilirsiniz.

ALT tuşunun görevi: Uygulamalarda menü sekmesini açmakta kullanılır. Ancak ALT tuşu da özel görevli tuşlardan bir tanesidir. En çok bilinenlerden bir tanesi de ALT + TAB ile açık olan uygulamalar arasında geçiş yapılabilmesi olarak gösterebiliriz.

SPACE (Boşluk) tuşunun görevi: Bir karakterlik boşluk bırakmak için kullanılmaktadır.

ALT GR tuşunun görevi: Özel tuşlardan bir tanesidir. Birlikte basıldığında diğer tuşların sağ alt köşesinde bulunan simgelerin yazılmasını sağlar.

ENTER tuşunun görevi: Enter tuşunun farklı görevleri bulunuyor. Genel olarak hem bir eylemi onaylama hem de bir sonucu ekrana getirme işlemi için kullanılabilir. Aynı zamanda yazı yazarken bir alt satıra geçmek için de ENTER tuşu görev yapar.

BACKSPACE tuşunun görevi: Yazıda imlecin bulunduğu bölümden sola doğru silme işlemi için kullanılır.

DELETE tuşunun görevi: Yazıda imlecin sağındaki karakterleri silmek için kullanılır. Aynı zamanda seçili dosya ve klasörleri silme işlevi de görür.

INSERT tuşunun görevi: Silerek yazma işlemi için kullanılır.

HOME tuşunun görevi: İmleci bulunduğu satırın başına getirmek için kullanılır.

END tuşunun görevi: İmleci bulunduğu satırın sonuna getirmek için kullanılır.

PAGE UP tuşunun görevi: Sayfa başına gelmek için kullanılır.

PAGE DOWN tuşunun görevi: Sayfa sonuna gelmek için kullanılır.

PRTSCR tuşunun görevi: Ekranın görüntüsünü almak için kullanılır. Kendi başına kullanıldığında ekranınızın görüntüsünü Paint gibi bir uygulama üzerine yapıştırmanız gerekir. WIN+PRTSC tuşuna bastığınızda ise görüntü otomatik olarak ‘Ekran Görüntüleri’ klasörüne kaydedilir.

NUM LOCK tuşunun görevi: NUM LOCK tuşu klavyenin nümerik tuşlarını aktif hale getirmek için kullanılıyor. Bu sayede bu bölümde bulunan sayıları kullanabilirsiniz.

SCROLL LOCK tuşunun görevi: Mouse’unuzun tekerleği ile sayfayı yukarı aşağı kaydırmayı aktif hâle getirmek ya da kapatmak için kullanılır.

PAUSE/BRAKE tuşunun görevi: Bilgisayarın yaptığı işlemleri durdurmak için kullanılır. Herhangi bir tuşa basıldığında ise bilgisayar işlem yapmaya devam eder.

Fonksiyon tuşlarının görevleri:

 • F1 tuşu: Genel olarak bulunduğunuz programın yardım penceresini açmak için kullanılır.
 • F2 tuşu: Dosya ve klasörlerin isimlerini değiştirmek için kullanılır. Aynı zamanda bazı bilgisayarların BIOS ekranını açma görevi de vardır.
 • F3 tuşu: Bulunduğunuz penceredeki arama kutusunu açmak için kullanılır.
 • F4 tuşu: Adres çubuğunu açmak için kullanılır.
 • F5 tuşu: Bulunduğunuz pencere ya da programı yenilemek için kullanılır.
 • F6 tuşu: Açık olan pencerenin sekmeleri arasında geçiş yapmak için kullanılır. Aynı zamanda internet tarayıcısının adres bölümüne ulaşmanızı da sağlar.
 • F7 tuşu: İmla ve dilbilgisi hatalarını denetlemek için kullanılır.
 • F8 tuşu: Güvenli Moda giriş ve bazı bilgisayarlarda da BIOS ekranının açılış tuşu olarak kullanılır.
 • F9 tuşu: Word programında çalışma sayfasını yenilemek için kullanılır. Aynı zamanda seçili alanların güncelleştirilmesini sağlar. Ayrıca web sitesinde ‘okuyucu görünümü’nü açar.
 • F10 tuşu: Çalışma sayfasının menü çubuğunu etkinleştirmek için kullanılır.
 • F11 tuşu: Üzerinde çalışılan programı tam ekran moduna geçirmek için kullanılır.
 • F12 tuşu: İnternet tarayıcılarında Konsol bölümü açmak için kullanılır. Aynı zamanda Microsoft Word’de ‘Farklı Kaydet’ seçeneği olarak da görev yapar.

Sayı ve semboller: Fonksiyon tuşlarının altında yer alan bu tuşlar genel olarak birden fazla göreve sahip. Bu tuşlar üzerlerinde yer alan sayı ve sembollerin yanı sıra SHIFT ve ALT GR tuşları yardımı ile üzerlerinde yer alan sembolleri de yazmamızı sağlar. SHIFT tuşu ile sol üst köşedeki karakterler yazılırken, ALT GR ile sağ alt taraftaki semboller yazılabilir.

Klavye tuşlarının görevlerini elimizden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştık. Siz klavyenizdeki tuşları ve kısayollarını biliyor muydunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

YouTube tarihindeki en büyük telif hakkı dolandırıcılığı

MediaMuv adındaki bir medya şirketi, sanatçıların Youtube’a yüklediği müzikleri kendilerine aitmiş gibi gösterip, şimdiye kadar YouTube …

İnternet kullanıcıları hangi sitede ne kadar vakit geçiriyor?

İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, “World Wide Web” (www) projesini tanıtan bir metnin yer aldığı birinci web sitesini 20 Aralık 1990’da …

Samsung Galaxy Z Fold 4 daha tanıtılmadan Amazon’da görüntülendi

Samsung, yeni nesil katlanabilir telefonlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Güney Koreli şirket Galaxy Z Fold 4’ü 10 Ağustos 2022 tarihinde …

İş ile ilgili yazışmalarda kullanmamanız gereken emojiler belirlendi

17 Temmuz Dünya Emoji Günü: Emojinin tarihçesi Bulut tabanlı bir takım iş birliği uygulaması olan Slack, hem konutta hem de …

Mini ve Mikro İHA avcısı ŞAHİN envantere girdi

ASELSAN tarafından Mini ve Mikro İHA’ların imhası için geliştirilen ŞAHİN 40 mm Fiziksel İmha Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine …

Apple işe alımları yavaşlatacak

Apple, son periyotta istihdamda temkinli planlamalar yapan ABD’li teknoloji devleri ortasına katılarak ülkedeki resesyon telaşlarına yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.