Köpekler hangi duyguları hissedebiliyor?

Paylaş

Köpeklerle beraber yaşayan kişiler bu soruya ilk anda “her şeyi hissediyorlar!” diye yanıt verecektir. Peki, bu konuda bilim ne diyor?

Köpeklerin zihinsel ve bilişsel süreçleri de bizimki gibi oldukça zengindir ve duyguları oluşturan beyin yapılarıyla hormonlar da biz insanlarınkine oldukça benzer niteliktedir.

Paylaş

Sevgi ve şefkat duygularını uyandıran oksitosin hormonunu bu yakın benzerliğe örnek gösterebiliriz.

Nörolojik ve kimyasal benzerlikleri göz önüne aldığımızda, köpeklerin de duygularının bize benzer olduğunu düşünmek çok da yanlış olmaz.

Paylaş

Köpeklerin neleri hissettiğini anlamak için ilk olarak insanların duygularını keşfetmek için yapılan deneylere bakılabilir. Birçok deney gösteriyor ki, her insan var olan bütün duyguları hissetmeyebiliyor ya da insanlar arasında ciddi duygudurum farklılıkları olabiliyor.

Paylaş

Hatta hayatımızın ayrı dönemlerinde, farklı duyguları farklı şekilde yaşayabildiğimiz de biliniyor. Araştırmalar bebeklerin ve küçük çocukların duygusal kapasitelerinin limitli olduğunu da gösteriyor. Ancak zaman içinde çocuklar, farklı ve daha kompleks (karmaşık) duyguları yaşamayı deneyimleyebiliyor.

Paylaş

Basit bilgi ile kompleks bilgi ayrımı köpeklerin duygularını anlamakta oldukça önemli. Bu bilgi köpekleri anlamaya çalışırken çok önemli çünkü araştırmacılar, köpeklerin zihinlerinin 2 – 2,5 yaş aralığındaki bir çocuğunkine eşit olduğunu söylüyor.

Paylaş

Yani köpeklerin 2,5 yaşındaki küçük bir çocukta olduğu gibi duyguları var, ancak yetişkinlerdekinden daha basit ve farklı bir düzeyde… .

Çocuklarda karmaşık sosyal duygular (utanma, gurur gibi) 3 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlıyor.

Suçluluk duygusunun ortaya çıkışı ise bunlardan bile sonra, yaklaşık 3,5 yaş civarında oluyor.

Bir çocuğun kibir, hor görme gibi hisleri keşfetmesi ise 4 yaşını buluyor.

Paylaş

Bu gelişimsel süreç köpeklerin duygularını anlamak için altın değerinde.

Köpekler bu gelişim sürecini insanlardan çok daha kısa bir sürede tamamlıyor ve yaklaşık 4-6 aylık olduklarında bu süreç tamamlanmış oluyor.

Paylaş

Ancak ırksal gelişim/olgunlaşma süreçlerine göre değişiklik gösterebiliyor, ve şunu biliyoruz ki, insanların 2 – 2,5 yaş civarındaki sınırda kalıyor. Bu da köpeklerin şunları hissedebildiğini gösteriyor:

Mutluluk, sevinçKorku, endişeSinir, öfkeSevgiMemnuniyetsizlik, nefret

Ancak araştırmaya göre köpekler bunların ötesinde, suçluluk, gurur, utanç gibi daha kompleks duyguları hissedemiyor.

Paylaş

Şimdi birçok kişi köpeklerin suçluluk duygusu hissedebildiğini gördüklerini söyleyecek. Genelde durum, siz eve geldiğinizde köpeğin sıkılgan ve rahatsız bir şekilde bir yerlere saklanmaya çalıştığı ya da size böyle göründüğü anlarda, salonun ortasında parçalanmış bir eşya görmeniz değil mi?

Dr. Stanley Coren’e göre; bu gördüğünüz teknik olarak suçluluk duygusu değil, korkunun basit bir formu aslında. Böyle bir şeyle karşılaştığınızda köpeğiniz vereceğiniz tepkiyi biliyor ve cezalandırılma korkusu yaşıyor – suçluluk değil.

duygular köpekler hangi duyguları hissedebilir köpeklerin duyguların var mıdır

Related Posts

Almanya, kış öncesi gaz kullanımını yüzde 20 azaltmak istiyor

Almanya, 2024 yazına kadar Rusya’dan satın aldığı doğalgazdan kurtulmak istiyor. Moskova’yı güç ihracatını “silah” olarak kullanmakla suçlayan …

Medipol Başakşehir’de Muhammet Arslantaş nikah tazeledi

Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir, Muhammet Arslantaş’ın sözleşmesinin 2024-25 sezonu sonuna kadar uzatıldığını resmen açıkladı. İŞTE O …

Mersin’de böcekli pastalara el konuldu

İnsan sağlığına karşı üretilen ürünler için denetimi sıkılaştıran Tarsus Belediyesi ekipleri, bu çerçevede sık sık denetim yapıyor, ihbarları …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eren Bülbül ve Ferhat Gedik paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK’nın katlettiği Eren Bülbül’ün ve Jandarma Astsubay Ferhat Gedik’in ölüm yıl dönümü …

Muhteşem Lig’de 2. haftanın hakemleri açıklandı

Süper Lig’de ikinci haftanın hakemleri belirli oldu. İşte 4 büyüklerin maçlarını yönetecek hakemler;  Trabzonspor – Hatayspor: Abdülkadir …

Beylikdüzü’nde belediye otobüsünün önünü kesip camlarını kırdılar

Silivri’den Avcılar istikametine seyreden belediye otobüsü sürücüsünün önü, Beylikdüzü E-5’te öbür araçta bulunan 3 kişi tarafından, dün sabah 05 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.