Koronavirüsün Tetiklediği Hasatlıklara Dikkat!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Peki kovid-19 salgını beraberinde hangi hastalıkları tetikliyor? Sizler için araştırdık…

Koronavirüsle mücadele devam ederken, salgının beraberinde hangi hastalıkları tetiklediğini Öğretim Görevlisi Uzman Hemşire Başak Türkmen’den sizler için öğrendik.

Tek bir kişiden başlayarak milyonlarca insanı etkisi altına alan kovid-19, etki alanını genişletmeyi sürdürüyor. Koronavirüsün sebep olduğu Kovid-19 hastalığına yakalananların sayısı da maalesef ki artıyor. Uzun vadede vücutta hangi hastalıkları tetiklediği, hasta ve yakınlarının en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Tüm vücut sistemlerinin etkilenmesi, inflamasyon sürecinde yükselen sitokin seviyesinden kaynaklandığını dile getiren Öğretim Görevlisi Uzman Hemşire Başak Türkmen ‘’Enfeksiyonun tanımlandığı ilk zamanlarda solunum sistemi üzerindeki etkiler ön planda iken zaman ilerledikçe diğer sistemsel etkilerde gündeme gelmektedir. Özellikle hayati öneme sahip olan organlardan kalp ve beynin etkilenmesi mortalite ve morbidite artışına sebep olmaktadır’ diye konuştu.

KORONAVİRÜSÜN TETİKLEDİĞİ HASTALIKLAR

Akciğer üzerinde en sık görülen etkisi zatürre

Koronavirüsün akciğer üzerinde en sık görülen etkisinin zatürre (pnömoni) olmasını vurgulayan Türkmen Kovid-19’un tetiklediği diğer hastalıkları ise şöyle sıraladı: ‘Kovid-19 enfeksiyonunun kardiyovasküler sistem açısından sol/sağ ventrikül fonksiyonlarında bozulma, kalp yetersizliği, sistemik ve pulmoner hipertansiyon, aritmiler, miyokard hasarı ve fonksiyon bozukluğunu; sinir sisteminde baş ağrısı, dizziness, bilinç bozukluğu, nöbet, ensefalit, inme ve nöromuskuler bozuklukları; kas-iskelet sisteminde miyalji ve artraljiyi; gözde akut konjonktiviti; hematopoetik sistemde yaygın damar içi pıhtılaşmayı; ruh sağlığı açısından da obsesif kompulsif bozukluğunu tetiklemektedir.’’

Tıbbi kontrollerinizi aksatmayın

İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Uzman Hemşire Başak Türkmen hastalıktan ve hastalığa bağlı gelişebilecek diğer sistemik komplikasyonlardan korunmak amacı ile önemli önerilerde bulundu: ‘Öncelikle maske, mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uymalı, kalabalık ortamlarda uzun süre kalmaktan kaçınmalı, yeterli ve dengeli beslenmeyi sürdürmeli, bir egzersiz planı dahilinde hareketsizliği önlemeli, tıbbi kontrollerini tele-sağlık üzerinden bile olsa aksatılmamalı’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir