Kovid-19 Mutasyonunun Görüldüğü İngiltere’de Vaka Sayısı İlk Kez 40 Bini Aştı

İngiltere’de koronavirüs vaka sayısı bir günde ilk kez 40 bini aştı. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, ülkede Kovid-19 kaynaklı yaşamını yitiren kişi sayısı son 24 saat içerisinde 357 artarak 71 bin 109’a yükseldi.

Koronavirüsün çok daha hızlı yayılan iki türünün görüldüğü İngiltere’de son 24 saat içerisinde 41 bin 385 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 2 milyon 329 bin 730’a ulaşmış oldu. Bir gün içerisinde 507 bin 384 test yapılırken, toplam test sayısı mükerrirler dahil 49 milyon 434 bin 314 oldu.

Ülkede koronavirüsten dolayı 21 bin 286 kişinin hastanelerde tedavisi devam ederken, bunlardan 1529’u yoğun bakımda kalıyor.

SAĞLIK SİSTEMİ BASKI ALTINDA

Sağlık otoriteleri, ülkede görülen koronavirüs varyantının yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu konusunda hemfikir. Mutasyona uğramış olan virüs türünün daha ölümcül olduğu veya hastalığın daha ağır geçmesine neden olması yönünde bir bulguya rastlanmadı. Koronavirüs vakalarının artması, normal kış aylarında dahi hastalara yetişmekte yetersiz kalan Ulusal Sağlık Hizmeti’nin (NHS) üzerindeki baskıların artmasına neden oldu.

24 MİLYON KİŞİYE KISMİ KARANTİNA

Noel kutlamalarının yaklaştığı bu günlerde yasakların 5 günlük hafifletilmesini bekleyen İngilizler, vakaların artması sonucunda kendilerini daha katı karantinada buldu. Hükümet, tatil döneminde yalnızca 3 ailenin bir araya gelebilmesine müsaade edeceğini duyurmuştu fakat Kovid-19’un yeni varyantı ülkede hayatı durma noktasına getirdi. İngiltere’nin başkenti Londra’nın da dahil olduğu, 24 milyon kişiyi kapsayan doğu ve güneydoğu bölgelerinde, en yüksek alarm seviyesi olan 4’üncü seviye kuralları uygulanmakta. Halka ihtiyaç dışında evden çıkılmaması konusunda çağrılar yapılıyor. Temel ihtiyaç ürünlerinin satıldığı dükkanlar dışında tüm iş yerleri kapalı. Aynı evde yaşamayan kişilerinde bir araya gelmesi yasaklandı.

‘VAKA ARTIŞI TEST SAYILARIYLA BAĞLANTILI OLABİLİR’

Vakaların çok hızlı bir şekilde yükselişinin, tatil sürecinde daha fazla yapıldığı düşünülen testlerin sayısıyla ilişkili olup olmadığı henüz bilinmiyor. Zira çarşamba gününden bu yana koronavirüs testlerine ilişkin veri paylaşımı yapılmadı.

Mayıs ayında günde 100 bin test yapılırken, testlerle ilgili son verilerin açıklandığı 23 Aralık’a gelindiği zaman bu sayı 507 bine kadar çıktı.

VİRÜSÜN YENİ MUTASYONU İNGİLTERE’DE GÖRÜLMÜŞTÜ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede koronavirüsün yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıktığını fakat bunun daha öldürücü olduğuna dair herhangi bir veri bulunmadığını bildirmişti.

Ülkede yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni türünün görülmesi paniğe neden olurken, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke İngiltere’ye seyahat yasağı getirdi.

İngiliz hükümetinin Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance, bu yeni türün ‘hızlı hareket ettiğini ve baskın tür haline geldiğini’ belirtmişti.

İngiltere’nin güneydoğusunda görülen yeni vakaların yüzde 43’ünün, doğusundaki vakaların yüzde 59’unun ve Londra’daki vakaların yüzde 62’sinin daha hızlı bulaşan türden kaynaklandığı belirtilmişti.

İLİşKİLİ HABERLER Çin'de Koronavirüs Haberi Yapan Gazeteciye Hapis Cezası

Çin’de Koronavirüs Haberi Yapan Gazeteciye Hapis Cezası

Koronavirüs Hastasının Hastaneye Taşınma Süreci Bu Şekilde Gerçekleşiyor

Koronavirüs Hastasının Hastaneye Taşınma Süreci Bu Şekilde Gerçekleşiyor

Çağla Şıkel Koronavirüs Aşısı Oldu

Çağla Şıkel Koronavirüs Aşısı Oldu

28 Aralık 2020 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

28 Aralık 2020 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Koronavirüs Salgını Ölü Doğum Oranını Artırdı

Koronavirüs Salgını Ölü Doğum Oranını Artırdı

Koronavirüs Aşısını Önce Olmak İsteyenler Rüşvet Teklif Ediyor

Koronavirüs Aşısını Önce Olmak İsteyenler Rüşvet Teklif Ediyor

İsrail'de Koronavirüs Aşısı Olan Bir Kişi Hayatını Kaybetti

İsrail’de Koronavirüs Aşısı Olan Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir