Limon para etmeyince dalında çürümeye terk edildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukurova’da kilogram fiyatı 50 kuruşa dahi satılmadığı için dalında bırakılan limonlara dikkat çekti, iktidarı göreve çağırdı.

Barut, tüccarların limon bahçelerine gelerek para etmeyen ürünü almak yerine daldaki limonu toplayıp bahçeyi temizlemek için çiftçiden üstüne para istediğine dikkat çekti.

“Bakana ve iktidara çağrı yapıyoruz. Gelin bu limonu değerlendirin” diyen Barut, “Meyve suyu fabrikalarıyla anlaşın. Fabrikaları sübvanse edin, kilogramını 2 liradan çiftçiden alın. Çiftçinin yüzünü güldürün ya da Tarım Kredi Kooperatifleri ve bunların tarım marketleriyle anlaşın, bu limonları pazarlayın. Bu cenaze ortadan kalksın” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİYE REVA GÖRÜLEN BU MU?’

Adana’nın Ali Hocalı Köyü’ndeki narenciye bahçelerine giderek başta limon üreticileri olmak üzere mandalina, portakal ve greyfurt üreten çiftçilerle buluşan Ayhan Barut, sorunları dinledi, isteklerini not aldı.

Üreticilerin narenciye fiyatlarının düşüklüğünden kaynaklı tepkilerine kulak veren Barut, üretim maliyetlerindeki artışa, gübreden mazota dek her kalemdeki fahiş fiyat artışlarına yönelik eleştirilerine de iktidarın kayıtsız kalmasına tepki gösterdi.

Çiftçi Fikret Demir, ağaçta kalan limonları göstererek, “Şu meyvenin haline bakın! 50 kuruştan bile satılmıyor. Budayıp yere atıyoruz, çöpe gidiyoruz. Ben bunun yüzünden ağlıyorum, öldüm, bittim, mahvoldum ben” diye feryat etti.

Diğer çiftçiler de, “Gübre fiyatları çok yüksek. Ne yapacağımızı şaşırdık. Tüccar limon bahçesine geliyor. Ürün para etmiyor ya, ‘Bana 15 bin lira para verin, bu limondan temizleyeyim bahçenizi’ diyor. Bu reva mıdır, yazık değil mi bize” dedi.

‘İKTİDAR MEYVE SUYU FABRİKALARIYLA ANLAŞMALI’

CHP’li Ayhan Barut ise, “Anayasamızın 45’inci maddesi, ‘Devlet tarımsal üretimi planlar, çiftçinin girdilerini sağlar ve ürünü değerlendirir’ der. İktidar ateş pahasına dönen girdileri temin etmediği gibi üreticinin ürünlerini de değerlendirmiyor” dedi.

Barut, şöyle devam etti:

“Buradan yetkililere, Bakana ve iktidara çağrı yapıyoruz. Gelin, bu limonu değerlendirin. Meyve suyu fabrikalarıyla anlaşın. Fabrikaları sübvanse edin, kilogramını 2 liradan çiftçiden alın. Çiftçinin yüzünü güldürün. Nakliyecinin ve işçinin de yüzünü güldürün. Ya da Tarım Kredi Kooperatifleri ve bunların tarım marketleriyle anlaşın, bu limonları pazarlayın. Bu cenaze ortadan kalksın.”

Related Posts

Bakan Ersoy: Sanatçılarımızın önünü açarak Türkiye’yi sanatta ileri taşımalarına katkı vereceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstiklal Caddesi’nde bulunan Grand Pera Cercle D’orient’te …

Hadise ve Mehmet Dinçerler tek celsede boşandı

Mayıs ayında evlenen ünlü çift, 5 aylık evliliklerinin ardından boşanmaya karar verdi. Hadise Açıkgöz, geçtiğim günlerde Beykoz Adalet Sarayı …

Almatı’nın tapusunu aldık sırada “airport city”ler var

Handan Sema CEYLAN Pandemide Kazakistan’ın Almatı Havalimanı’nı tapusuyla birlikte alan, Antalya Havalimanı işletmeciliğini 2052’ye kadar …

Tecrübeli Analist: Altın, bu seviyelere karşı savunmasız görünüyor!

Altın, aralıksız dolar alımlarının hız kesmeden devam etmesiyle Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Fed’in daha agresif faiz …

Libya’nın suyu Türk şirketten

Türk müteahhitler için önemli bir pazar haline gelen Libya, siyasi sorunları çözemediği için yeni çalışmalara pek fazla adım atamıyor …

Danışmanlık Devi: Bu Altcoin’i Almak İçin Harika Zaman!

Ethereum merge, sadece kendi katmanına fayda sağlamak dışında ekosistemindeki tüm altcoin’lerde köklü değişiklere yol açıyor. Danışmanlık devi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.