Mart Ayı İçin İki Önemli Uyarı Geldi!

Doç. Dr. Savaşçı, mart ayının önemine dikkat çekerek, ‘Mart ayında çok dikkat etmemiz gerekiyor. Hem kısıtlamalarda bir gevşeme hem de özellikle mutasyonun da etkisi, Avrupa’dan sonra bizde genelde 2-3 aydan sonra ortaya çıkıyor yükselişlerimiz, bunda da bir artış olursa ne yazık ki vaka sayılarında yükseliş, tırmanış yakalayabiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun, İçişleri Bakanlığı’nın tüm kısıtlamalarına ve kurallarına bilinçli olarak uymamız gerekiyor. Aşılanma ülkemizde çok iyi noktada gidiyor, 5,5 milyonu buldu. Eğer 40 milyonu tamamen aşılarsak, zaten virüsle şu ana kadar karşılaşanlarda olduğu için genel bir toplumsal bağışıklığa yaz dönemine doğru ulaşacağımızı düşünüyorum’ dedi.  

MUTASYON UYARISI 

Doç. Dr. Savaşçı, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika mutantlarına dikkat çekerek, ‘Virüsün anahtar kilit yapısını tamamen değiştirdi bu. Özellikle Güney Afrika, Brezilya mutasyonlarının biraz daha bulaşıcılığı fazla, tabii bulaşıcılık fazla olduğu için aşının etkinliğinin az olduğuna dair bulgu bazı çalışmalar da mevcut. Dolayısıyla daha çok kişi hastalanıp daha çok kişinin hastaneye yatması ve ölümcül olabilmesini doğuruyor bu. Ama ülkemizde şu an için mutasyon az sayıda devam ediyor. Hem kısıtlanmalar hem yurt dışındaki seyahatlerin kısıtlanması, kış mevsimi olması da özellikle şu andaki mutasyon sayımızı az oranda gösteriyor’ ifadelerini kullandı.  

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM 

3 mutasyon arasında Brezilya ve Güney Afrika mutasyonunun daha tehlikeli olduğunu belirten Doç. Dr. Savaşçı, ‘Çünkü hücrenin içine daha çok yapışıp girebiliyor ve aşının etkinliğini azalttığına dair çeşitli çalışmalar yayınlandı. Daha çok bulaşıcı olduğu için daha çok kişi hasta olup, hastane iş yükü artıp kişilerde daha çok kalıcı hasar ve ölüme neden olabilmekte. Sevindiren haber, ülkemizde az miktarda göründü. Ama hiçbir zaman tedbiri elden bırakmayalım, çünkü kendi ülkemizin daha ölümcül mutasyonları da ortaya çıkabilir bu süreçte. Virüs bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor, özellikle hücre içerisine bir şekilde yapısını değiştirip girmeye çalışıyor’ açıklamalarını yaptı.  

İYİ MUTASYON İÇİN 2 TEMEL ÖNLEM 

Doç. Dr. Savaşçı, iyi mutasyonlara ulaşmak için iki temel önlem olduğunu işaret ederek, ‘Biri alınan önlemler maske, mesafe; diğeri aşı. Virüs ne kadar çok ortamda bulaşıcılığını kaybetmeye başlarsa, bunlar iyi mutasyona dönmeye başlayacak, kötü mutasyon olayı gerçekleşmeyecektir. Dolayısıyla bazı ülkeler bunu çok iyi başardı, özellikle Uzak Doğu ülkeleri. Biz de ülkemizde disiplini korursak, tedbirlere uyarsak ve aşılamayı güzel bir şekilde gerçekleştirirsek iyi yönlü mutasyonlar ile artık biz her yıl rastladığımız grip virüsü gibi hafif bir halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı ile bu virüs normal şekilde hayatımızda yerini almış olacak, bizi çok etkilemeyecek’ şeklinde konuştu.  

İLİşKİLİ HABERLER Kahramanmaraş'ta Mutasyonlu Virüs Yayılıyor

Kahramanmaraş’ta Mutasyonlu Virüs Yayılıyor

Mutasyonlu Virüs Antikoru Etkisizleştiriyor mu?

Mutasyonlu Virüs Antikoru Etkisizleştiriyor mu?

ABD’de 7 Farklı Kovid-19 Mutasyonu Daha Tespit Edildi

ABD’de 7 Farklı Kovid-19 Mutasyonu Daha Tespit Edildi

Irak'ta Mutasyonlu Virüs Paniği!

Irak’ta Mutasyonlu Virüs Paniği!

İLİşKİLİ GALERİLER Mutasyonlu Koronavirüs ile Alakalı Korkutan Uyarı

Mutasyonlu Koronavirüs ile Alakalı Korkutan Uyarı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Mutasyonlu Virüs Cinsel İsteksizliğe Sebep Oluyor!

Mutasyonlu Virüs Cinsel İsteksizliğe Sebep Oluyor!

Uzmanlar Mutasyonun Etkisini Görmek İçin 4 Hafta Verdi

Uzmanlar Mutasyonun Etkisini Görmek İçin 4 Hafta Verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir