Meclis’teki 4 partiden ortak Macron bildirisi

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti, ortak bir bildiri yayımlayarak, İslam’a ilişkin ifadelerini kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli olduğunu öne sürdüğü Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a tepki gösterdi.

Meclis’teki 4 partiden ortak Macron bildirisi

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkanvekilleri, ortak bir bildiri yayımlayarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösterdi.

Bildiride “Macron’un İslam’a, onun aziz peygamberi Hz. Muhammed’e ve Müslümanlara yönelik kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli söylemini şiddetle tel’in ve teşhir ediyor; Batının sağduyu sahibi kanaat önderlerini, siyasetçilerini, düşünürlerini, sanatkarlarını ve toplumsal kesimlerini bu çirkin tavırlar karşısında sağduyudan ve barıştan yana tavır almaya davet ediyoruz” denildi.

4 parti tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

“Siyasi amaçlarına ulaşmak, iktidarlarını tahkim etmek ve dahil oldukları çatışmalara taraftar toplamak başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle halklar ve inanç toplulukları arasında yıkıcı ihtilaflara yol açabilecek söylemlere başvuran, düşmanlık doğuran eylemlere tevessül eden herkes, sadece temsil iddiasında oldukları kitleleri değil, bütün insanlığı derinden etkileyecek bir cürüm işlemektedirler.

Ne yazık ki son dönemde bu türden bir hastalıklı söylem, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un beyanlarında ve icraatlarında tezahür etmektedir. Mezkur zat, ‘ifade hürriyetini desteklemek’ kisvesine bürüdüğü pervasız eylemleriyle, küresel sonuçları her inançtan insanı derinden ve olumsuz etkileyebilecek bir çatışmayı, yarılmayı tetiklemektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir