Mehmetçik için üretildi! Yerli Wiifi aygıtı 50 km çapında kesintisiz internet sunuyor

Mobil WiFi ile baz istasyonlarına erişim olmayan askeri operasyon alanları, kırsal alandaki güç santralleri, su işletmeleri ve doğal afet alanlarında internet altyapısı yeni aygıt ile sunulabilecek.

Uçtan uca endüstriyel kablosuz haberleşme tahlilleri sunan Radio Teknoloji, güvenlik kuvvetleri, kamu kurumları, güç, liman, ulaşım işletmeleri başta olmak üzere birçok dal için aslında özel projeler üreten bir firmaydı. Şirket hudut güvenliğini daha da artırmak için Radio RT-5000-01 ismiyle taşınabilir WiFi geliştirdi. Taşınabilir WiFi, 50 kilometre yarıçapında bir alan içinde GSM baz istasyonlarının erişemediği, sınırların zayıf ya da hiç çekmediği alanlarda en düzgün sinyal ve en yüksek kapasitede irtibat sağlıyor.

Güvenilir ve geniş bir kapsama alanı için özel GSM ve WiFi antenlere sahip olan aygıt, kablosuz irtibat noktası oluşturarak tıpkı anda onlarca kullanıcıya internet erişimi sunuyor. Böylelikle askeri ve sivil operasyon üniteleri ortasında haberleşme sağlanırken, alandaki güvenlik kameralarının işçi riski olmaksızın izlenmesi mümkün oluyor.Radio Teknoloji Genel Müdürü Abdurrahman Pehlivanoğlu, belediyelerin ya da emniyetin kent güvenlik idare sistemlerindeki kamera direklerinin manzara transferini fiyatlı bir kablo sınırı yerine sundukları fiyatsız, kablosuz genişbant altyapısıyla sağladıklarını tabir etti.

SINIRDA VE HUDUT ÖTESİ OPERASYONLARDA MEHMETÇİĞE DAYANAK OLACAK

Operasyonel bölgelerde bulundukları için saha ihtiyaçlarını ve eksiklerini dikkate alarak bir eser geliştirdiklerini lisana getiren Pehlivanoğlu, yeni geliştirilen aygıt sayesinde GSM modem ile cep telefonunun çekmediği, sinyalinin çok zayıf olduğu bir yerde akü ya da araçtan sağlanan güçle 3G ya da 4G yayın alıp internet olarak paylaşım sağlanabildiğini söyledi.

1,5 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkan  Radio RT-5000-01, savunma endüstrisi şirketleri, doğal afetlerle gayret eden kurumlar, belediyeler tarafından çok farklı alanlarda kullanılacak.

CİHAZ 5 DAKİKA İÇİNDE KURULABİLİYOR

Operasyonel kullanım da dikkate alınarak kolay heyetime sahip olan aygıt tak çalıştır bir tahlili ile dakikalar içerisinde faal olabiliyor. Aygıt, anten, kablo ve modemden oluşuyor. Modeme sim kart takılıp, aygıtı elektriğe bağlamak kâfi oluyor.

Bir vadide, askeri operasyon bölgesinde ya da kurtarma bölgesinde şebekenin olmadığı, internete ulaşılamayan yerde 12 voltluk akü dayanağıyla kablolu ya da kablosuz olarak yüksek süratte internet erişimi mümkün oluyor. Aygıtın yaydığı sinyal cep telefonu, tablet yahut laptoptan da yakalanabiliyor.

GSM modemi bilhassa operasyon alanındaki kameralardan çalışanı riske atmadan imaj alabilmek hedefiyle geliştirdiklerini belirten Pehlivanoğlu, ayrıyeten operasyon bölgesinde hareket halindeki aracın içindeki askerlerin internete çıkabilmelerini, yeni uygulamalarla bağlantı kurabilmeleri sağladıklarını bildirdi.

Son dönmede kırsal alandaki güneş ve rüzgar güç santrallerini izlemek için ağır talep aldıklarını söyleyen Pehlivanoğlu, “Bu üslup yerlere fiber altyapı götürmek çok maliyetli ve güç. Binlerce metre fiber optik kablo çekmeniz gerek. Meğer GSM modemi 5 dakika içinde bağlıyorsunuz ve 10-15 metre fiber optik kablo fiyatına binlerce metre kablo çekmekten kurtuluyorsunuz. 81 vilayette hidroelektrik santrallerinin kapak açma süreçlerini, SCADA otomasyon sistemlerini, kırsaldaki su depolarının idaresini GSM modemle yönetebiliyorsunuz.” diyerek askeri operasyonlardaki kıymetinden bahsetti.

KAYNAK: AA

Related Posts

İnternet kullanıcıları hangi sitede ne kadar vakit geçiriyor?

İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, “World Wide Web” (www) projesini tanıtan bir metnin yer aldığı birinci web sitesini 20 Aralık 1990’da …

Samsung Galaxy Z Fold 4 daha tanıtılmadan Amazon’da görüntülendi

Samsung, yeni nesil katlanabilir telefonlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Güney Koreli şirket Galaxy Z Fold 4’ü 10 Ağustos 2022 tarihinde …

İş ile ilgili yazışmalarda kullanmamanız gereken emojiler belirlendi

17 Temmuz Dünya Emoji Günü: Emojinin tarihçesi Bulut tabanlı bir takım iş birliği uygulaması olan Slack, hem konutta hem de …

Mini ve Mikro İHA avcısı ŞAHİN envantere girdi

ASELSAN tarafından Mini ve Mikro İHA’ların imhası için geliştirilen ŞAHİN 40 mm Fiziksel İmha Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine …

Apple işe alımları yavaşlatacak

Apple, son periyotta istihdamda temkinli planlamalar yapan ABD’li teknoloji devleri ortasına katılarak ülkedeki resesyon telaşlarına yönelik …

Samsung’un yeni katlanabilir telefonları Fold 4 ve Flip 4 için tarih sızdı

Evan Blass tarafından sızdırılan bir tanıtım resmine göre, Samsung’un bir sonraki büyük “Unpacked” lansman etkinliği 10 Ağustos tarihinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.