Mutasyona uğrayan Koronavirüsten Korunmak İçin Bireysel Tedbirlere Uyum Şart

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yaklaşık 3 hafta önce mutasyona uğrayan ve il olarak İngiltere’de görülen koronavirüsün üzerine Türkiye’de hiç vakit kaybetmeden tedbirler alındığını anımsattı.

Bu kapsamda İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan gelen yolculara test zorunluluğu getirildiğini belirten İlhan, bu ülkelerden gelen kişilerin ister Türk vatandaşı ister yabancı olsun PCR testi sonucunun değerlendirilmesi ve sonucu belli oluncaya kadar izolasyonda kalmaları yönünde tedbirler alındığını aktardı.

Prof. Dr. İlhan, bu doğrultuda hasta olan kişilere izolasyon, temaslı olan kişilere ise karantina zorunluluğunun uygulandığını belirterek, ‘Bu yöntem salgını sınırlamada yeterli ama buna rağmen yine de 15 kişide şu ana kadar mutasyon belirlenen koronavirüs tespit edildi. Bu sayı elbette daha fazla da olabilir’ dedi.

‘EVLERDE BİR ARAYA GELİNMEMELİ’

Yeni tedbirlerin söz konusu olup olmayacağına ilişkin ise Prof. Dr. İlhan, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Gelinen aşamada bu önlemlerin yeterli gibi gözükmesiyle birlikte söz konusu mutasyonlu tipin daha çok bulaş yaptığı düşünülüyor. Belirlenen sayıdan daha fazla kişinin Türkiye’ye giriş yapmış olabileceği düşünüldüğünde ise hastalıktan korunmak için önlemlere daha ciddi uyulması önem taşıyor.

Mutasyona uğrayan virüsün yaklaşık yüzde 70 daha bulaştırıcı olduğu yönünde görüş bildirildiğinden özellikle doğru maske kullanımı, fiziksel mesafenin korunması ve el hijyeninin sağlanması hayati önem arz ediyor. Daha önce hayata geçirilen tedbir kararları doğrultusunda zaten yemek salonları, kafeler, eğlence yerleri gibi bir araya gelinen birçok yerde oturup vakit geçirilemiyor ancak evlerde bir araya gelinmemesi de önem taşıyor.

Özellikle kapalı ortamlarda, hava akışının olmadığı yerlerde kalabalık içinde bulunulması mevcut Kovid-19’da bulaş riskini artıran en önemli faktörken, bulaştırıcılık gücü daha fazla olan mutasyonlu koronavirüste bu olasılık kat ve kat artabilir. Bu dönemde özellikle ev içi bulaşın yüksek olduğu düşünüldüğünde tedbirlere uyuma daha fazla özen gösterilmesi, sağlığın korunması ve hastalık riskinin azaltılabilmesinde en önemli faktör olacaktır.’

İLİşKİLİ HABERLER İçişleri Bakanlığı: 35 Milyon 265 Bin 87 Koronavirüs Denetimi Yapıldı!

İçişleri Bakanlığı: 35 Milyon 265 Bin 87 Koronavirüs Denetimi Yapıldı!

Karaman'da İki kardeş, Birer Saat Arayla Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Karaman’da İki kardeş, Birer Saat Arayla Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Koronavirüse Yakalandı!

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Koronavirüse Yakalandı!

5 Ocak 2021 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

5 Ocak 2021 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Koronavirüs Cenazeleri Nasıl Gömülüyor?

Koronavirüs Cenazeleri Nasıl Gömülüyor?

Koronavirüsün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

Koronavirüsün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

Mutasyona Uğrayan Koronavirüsün İlk Belirtisi Değişti!

Mutasyona Uğrayan Koronavirüsün İlk Belirtisi Değişti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir