Nöroloji uzmanından ‘migren’ uyarısı: ‘Felçten sonra ikinci en kıymetli hastalık…’

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp, tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla müracaat nedenleri ortasında yer alıyor. Migren hormonlarının etkin olduğu genç yaşlardaki bayanlarda görülme sıklığı, erkeklerin üç katına ulaşıyor. Bayanların yaklaşık yüzde 20’sinin, erkeklerin ise yüzde 8’inin migren hastası olduğu biliniyor.

Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Burcu Polat, ülkede her 5 bayan ile her 10 erkekten birinin “migren” hastalığı ile yaşadığını belirtti.

Hastalığın hem toplumsal hem iş hayatını direkt etkileyerek bireylerin hayat kalitesini epeyce düşüren birinci 10 hastalık ortasında olduğuna dikkati çeken Polat, “Migren DALY (disability-adjusted life years) yani engellilik durumuna nazaran ayarlanmış hastalığa maruz kalınan yıllar hesabıyla, migren felçten sonraki en değerli ikinci hastalıktır” sözünü kullandı.

UZMANA BAŞVURMAK ŞART

Polat, “Ülkemizde çocuk ve ergenlerin onda birinde ve gençlerimizin beşte birinde migrene bağlı baş ağrısı sorunu bulunuyor. Bu cins hastalar için Amerika’da yılda 40 milyon dolar, Avrupa da ise 50 milyon dolar harcanıyor. İngiltere’de günde yaklaşık 100 bin kişi bu sebeple okula yahut işe gidemiyor” açıklamasında bulundu.

Son 3 ay içinde yaşanan baş ağrısı ait, “Midenizde bulantı yahut rahatsızlık hissettiniz mi?, Baş ağrısı sırasında ışık rahatsız etti mi? Baş ağrılarınız en az bir gün işten güçten kısıtladı mı?” sorularına en az 2 evet karşılığı veren şahıslarda migren olabileceğini belirten Polat, hastalığın teşhisi ve gerçek idaresi için baş ağrısı uzmanına başvurmanın ehemmiyetini vurguladı.

“MİGREN KESİNLİKLE TEDAVİ EDİLMELİ”

Burcu Polat, migreni tedavi etmeden baş ağrısı çekmenin ya da çok ölçüde ağrı kesici alarak sonlanmasını beklemenin hakikat bir yol olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Ağrı kesicileri sık ve uygun olmayan formda tüketmek çok ziyanlıdır. Tıpkı biçimde migreni tedavi etmeden ağrıya dayanmaya çalışmak bireylerin hayat kalitesini bozduğu üzere beyinlerinde de kalıcı kimyasal değişimlere yol açar. Migren bu sebeple kesinlikle tedavi edilmelidir. Ayrıyeten botulinum toksin uygulaması da tedavi yollarındandır. Ancak migren kelam konusu ise ‘botoks’ uygulaması başağrısı konusunda uzman olan nöroloji yahut algoloji tabibi tarafından yapılmalıdır.

Migren tedavisinde bir mucize üzere gösterilen aşı tedavisi seçeneğini ise aktif lakin kesin bir tahlil değildir. Migren aşısı diye bilinen, aylık uygulanan yeni ilaç kümesi dirençli migren hastaları başta olmak üzere değerli bir tedavi seçeneğidir. Tüm dünyada yıllardır ve ülkemizde de geçen yıldan beri kullanılıyor. Fakat bu ilaçların şimdi SGK geri ödemesi yok. Bu tedavi tek bir kere yapılacak bir uygulama değil ve kesin kür vaadi içermiyor. Dirençli olgular için ise yeni ve tesirli bir yoldur.”

KAHVE, YEŞİLÇAY VE LAVANTA ÖNERİSİ

Başağrısı tedavisinde beslenme dayanağı sağlayan bitki, baharat ve besin desteklerine değinen Polat, “Bitkilerden kahve, nane ve lavanta esansiyel yağı, yeşil çay kullanılabilir, desteklerden ise magnezyum disitrat, riboflavin, koenzim Q10 yahut alfa lipoik asit uzman önerisi ile denenebilir. Baharatlardan zencefil ve zerdeçal ölçüsü ayarlanarak kullanılabilir” sözlerini kullandı.

Related Posts

FBI’dan manzara direktörünü ‘yanlışlıkla’ öldüren Alec Baldwin raporu: Tetiği o çekti

Oyuncu Alec Baldwin’in “Rust” sinemasının setinde manzara direktörü Halyna Hutchins’in vefatına, direktör Joel Souza’nın da yaralanmasına neden …

Uçuş görevlisinden giysileri bavula sığdırabilmek için en kıymetli ipucu

Uçuş vazifelileri için valizlerini hazırlamak, işe gitmenin yalnızca bir kesimi, bu yüzden alandan en düzgün formda yararlanmak hakkında birçok …

Adım adım Ağrı Dağı’nın zirvesine

Ağrı Dağı’nın ‘sadece adını bilen’ çok kişi var… En yüksek olduğu bilgisi de ilkokul ‘sosyal bilgiler’ dersinden… Yerinde görmek ve zirvesine …

Selen Görgüzel yatak odası paylaşımı

Şarkıcı Selen Görgüzel, geçtiğimiz aylarda uzun müddettir evli olduğu oyuncu Hamdi Alkan ile yollarını ayırmıştı. Boşanmanın etsinden çabuk …

‘Gizli Saklı’ sekizinci kısımda bitiyor

Fox TV, Halit Özgür Sarı ile Sinem Ünsal’ın başrollerde yer aldığı “Gizli Saklı” dizisi için final kararı aldı. Fox Tv’nin toplumsal medya …

Yeni dönem 4 Eylül’de: Rick and Morty geri dönüyor

Dan Harmon ve Justin Roiland tarafından yaratılan “Rick and Morty”nin 6. döneminin çıkış tarihi konusunda resmi açıklama geldi. Adult Swim, yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.