Pfizer’den Anti Korona Hapı

Pfizer'den Anti Korona Hapı

Pfizer, anti koronavirüs hapı için çalışmalar yaptığını ve laboratuvarda olumlu sonuçlar aldığını bildirdi.

2019 yılının son günlerinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs herkesi endişelendirirken tüm gözler aşının bulunması umuduyla bilim insanlarına çevrildi. Tüm dünyada bütün bilim adamlarının seferber olduğu bu olağanüstü durumda koronavirüse karşı pek çok çalışma ve araştırma yapılırken, virüse karşı aşılar da geliştirildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir habere göre, Türk bilim insanlarının da sahip olduğu BioNTech’le birlikte koronavirüs aşısı geliştiren ve üreten Pfizer’ın ‘anti kovid hapı’ üzerinde çalıştığı bilgisi verildi.

Bu haber adeta tüm dünya için yeni bir umut ışığı oldu.

Haberde verilen bilgiye göre Türk bilim insanlarının da içerisinde bulunduğu BioNTech’le birlikte koronavirüs aşısı geliştiren ve üreten Pfizer’ın ‘anti kovid hapı’ üzerinde çalıştığı bildirildi.

ÇALIŞMA 25 MAYIS’TA SONLANACAK

Firmanın PF-07321332 adını verdiği çalışmasının 25 Mayıs’ta sonlandıracağı belirtilirken şu ana kadar gelinen aşamanın sonuçlarının olumlu olduğu da ifade edildi.

ABD VE BELÇİKA’DAKİ ÇALIŞMALARIN SONUCU ÖNEMLİ OLACAK

ABD ve Belçika’da ise anti korona hapı insan üzerinde deneniyor. Eğer bu çalışmalar başarılı olursa koronavirüs önleyici hap 2021’in sonuna doğru kullanılabilecek.

HAP VİRÜSÜ NASIL ENGELLEYECEK?

‘Anti koronavirüs hapı’, virüsün çoğalmaması için belirli emzimlere yapışıyor ve bu hamleyle koronavirüsün yayılmasını önlüyor. Yani virüsü dar bir alana hapsederek virüsün ciddi oranda azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir