Sindirim, gerilim, zayıflama… Biberin 10 inanılmaz yararı

Biber, tüm dünya mutfaklarında çiğ, pişmiş, kurutulmuş ve toz halinde kullanılır. Çeşidine bağlı olarak aroması tatlı, keskin ve acı olabilir. Biberin ağızda bıraktığı yanma hissine, ağızda bulunan ısı reseptörlerini aktive eden kimyasal bir bileşik olan kapsaisin neden olur.

Acı biber tükettikten sonra ağzınız yanıyorsa, sudan kaçının. Daha çok süt, peynir yahut bir kaşık zeytinyağını tercih edin, zira kapsaisin yağ ile temas ettiğinde hür kalır.

Biberi yemeklerinizde tertipli olarak kullanabilirsiniz, lakin yüksek dozda çok acı biberlerin sonlu olarak alınması önerilir. Hemoroidlere neden olabilir, hassas bağırsaklara ziyan verebilir ve hatta birtakım durumlarda mide kanseri geliştirme riskini artırabilirler.

Biberin besin değerleri

Biber, bağırsak geçişini tesirli bir formda uyaran en yeterli lifli bitkilerden biridir. Kırmızı yahut yeşil biber kusursuz bir C vitamini (portakaldan daha fazla C vitamini içerir), A vitamini ve potasyum kaynağıdır. B6 vitamini ve folik asit içerirler.

Biberlerin içerdiği A vitamini hücrelerin erken yaşlanması ve tümör oluşumu üzerinde bir antioksidan ve önleyici tesire sahiptir. Bir biber ne kadar olgunsa, o kadar kırmızıdır ve hasebiyle bu pahalı besinleri o kadar fazla içerir.

Çiğ ve pişmiş olarak besin bedelleri birebirdir. Biber çeşitlerindeki besinlerin oranı değişiklik gösterir. Kırmızı biber, yeşil biberden çok daha fazla A vitamini ve C vitamini içerir. Tüm vitaminlerinden en güzel formda yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Biberlerin keskin aroması içeriğinde bulunan kapsaisin unsurundan gelir.

100 gram kurutulmuş kırmızı biberin besin kıymeti şu formdadır:

Kalori: 324 kcal

Karbonhidrat: 69.89 gr

Protein: 10.58 gr

Yağ: 5.81 gr

C vitamini: 31.4 mg

B2 vitamini: 1.205 mg

B5 vitamini: 0.956 mg

B6 vitamini: 0.81 mg

K vitamini: 108.2 mcg

A vitamini ve provitamin A: 1324 mcg

Folat: 51 mcg

Kalsiyum: 45 mg

Demir: 6.04 mg

Magnezyum: 88 mg

Fosfor: 159 mg

Potasyum: 1870 mg

Çinko: 1.02 mg

Selenyum: 3.5 mcg

Biberin faydaları

Birçok farklı besin içeriğine sahip biberlerin sıhhate inanılmaz yararları vardır. İşte biberin sıhhate yararları.

Kansere karşı korur

Biber, tümör gelişimine karşı tesirli hususlar içerir. Biberlerin içerdiği kapsiat ismi verilen hususlar, apoptozu, yani tümör hücrelerinin vefatını dayanaklar. Araştırmalar, kanserli tümörlerin gelişimine karşı harika önleyici potansiyele sahip olduklarını gösteriyor. Çalışmalar, biberin belli kanserojen bileşiklerin oluşumunu yahut tesirini engelleyebileceğini gösteriyor.

Migreni hafifletir

Burun deliklerine biber bazlı bir sprey sıkmak mı? Açıkçası, kulağa beğenilen gelmiyor. Lakin bu tip spreyler migreni rahatlatır. Bu spreyler, acı biberdeki organik bileşik olan kapsaisin ile yapılır. Kapsaisin, beynin trigeminal sonu üzerinde anestezik bir tesire sahiptir. Belli migren cinsleri ve şiddetli baş ağrıları beynin bu kısmında başlar.

Metabolizmayı hızlandırır

Acı biber yediğinizde bedeninizde bir ısı yükselişi olur. Bunun nedeni, acı biberdeki kapsaisinin bedenin ısınmasını hızlandırmasıdır. Birebir vakitte bir duyu nöronu olan TRPV1’i uyarır. Bu ayrıyeten yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıyeten iştahı düzenler. Tüm bunlar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kalp hastalıklarına karşı korur

Kapsaisin, kalp ve damar hastalıklarının gelişme riskini azaltan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu müdafaadan tam olarak yararlanmak için biberleri istikrarlı bir diyetle birlikte haftada yaklaşık 4 kere tüketmeniz önerilir.

Soğuk algınlığını hafifletir

Biberlerde bulunan kapsaisin, salgıları uyararak teneffüs yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Bu unsur tıpkı vakitte iltihap önleyicidir. Ayrıyeten bu besinde büyük oranda bulunan C vitamininin antioksidan özelliği hastalıkların daha süratli güzelleşmesini sağlar.

Vücut ağrılarını azaltır

Kapsaisin bedende bir sıcaklık hissini tetikler. Bedeninizin ağrıyı algılamasını sağlayan duyusal nöronlar dahil bu sıcaklık hissinden etkilenir. Ve nöronlar ağrı bildirisini iletmek yerine beyne sıacklık iletisini iletirler. Bu, ağrıyı doğal olarak hafifletmek için yüzyıllardır kullanılan küçük bir ipucudur.

Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir

Biber bilhassa quercetin, luteolin, manganez ve E vitamini bakımından zengindir. Bu antioksidanlar özgür radikallere karşı savaşır ve bu tesir ile birtakım hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Bilhassa kolorektal ve prostat kanserine karşı hami olduğu bilinmektedir.

Artriti yatıştırır

Kapsaisin, süratli ağrı kesici için kullanılan birçok krem, balsam ve ısı bandında kullanılır. Kapsaisin artrit ve fibromiyalji ağrısını süratli bir halde yarı yarıya azaltabileceği bilinmektedir.

İnsülin düzeylerini düzenler

Yemek sırasında sistemli olarak biber tüketimi insülin muhtaçlığını azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle biberler bilhassa şeker hastalığı olan bireyler için önerilir.

Sindirimi iyileştirir

Biber tükürük üretimini, mide salgılarını ve pankreas enzimlerinin aktivitesini arttırır. Bunlar sindirimi kolaylaştırır, şişkinliği azaltır, mide bulantısına ve kabızlığa karşı savaşır. Ayrıyeten sindirimi yavaşlatan yağlar üzerinde de tesirlidir. Lakin, hemoroid yahut mide ekşimesine yatkın olanlar için fazla tüketim önerilmez.

Çok acı biber yediğinizde ne yapmalısınız?

Çok acı biber yemek bilhassa alışkın değilseniz tehlikeli olabilir. Hatta biber, solunduğunda birtakım insanlarda astım krizlerine bile neden olabilir.

Biber çok acıysa ne yapılmalı?

Her şeyden evvel, su içmekten kaçının. Bunun yerine, küçük yudumlarla süt için. Yahut bir dondurma yahut süzme peynir yiyin. Zira su, süt yağının bilakis kapsaisini çözmez. Süt yağı kapsaisini çözerek uzaklaştırır. Ekmek yahut öbür nişastalı yiyecekler yemeyi deneyin. Cildinize yahut gözünüze acı biber bulaşırsa, etkilenen bölgeyi ılık suyla yeterlice yıkayın.

Biberlerin muhtemel yan etkileri

Çok fazla biber yemek sıhhat sıkıntılarına yol açabilir. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal ve bağırsaklarda yanma hissi görülebilir.

Hatta birtakım çocuklar çok fazla baharatlı besin yedikten sonra astım krizi üzere daha önemli sıhhat sıkıntıları yaşayabilirler.

Related Posts

Bilim Heyeti Üyesi İlhan, ‘Günlük olay 50 bin’ diyerek uyardı: Risk artacak, maske takın

Sağlık Bakanlığı Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Kovid-19 tablosundaki sayılara …

Sıhhatte şiddet hadiseleri nedeniyle ‘süresiz iş bırakma’ aksiyonu gündemde

Sağlıkta şiddeti katalog hatalara dahil eden yasal düzenleme, 12 Mayıs’ta, sıhhat meslek örgütleri ve muhalefetin “yetersiz” tenkitlerine rağmen …

Yumurtayı Kaynattığınız Suyun İçine Limon Sıkarsanız Ne Olur? Bu Sistemi Kesinlikle Deneyin!

Bu formülleri uygulayan şahıslar hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olarak yumurta tüketme imkanına sahip olabilir. İşte, yumurta pişirme …

Coronadan son durum ne? Sağlık Bakanlığı güncel verileri paylaştı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin günlük COVID-19 tablosunu açıkladı. 2 Mayıs’a ait verilere göre, 97 bin 783 test yapıldı. Güncel verilere göre, bin 344 yeni vaka tespit edilirken 8…

Bayram sofralarına dikkat; yeme bozukluğunuz tetiklenebilir!

Tüm aile üyelerinin bir araya geldiği kalabalık sofralar ve iştah kabartan, birbirinden enfes lezzetler ile Ramazan Bayramı kapıya dayandı. Bayram gezmelerinde ardı kesilmeyen ikramların, besin tüketim miktarında…

Bayramı Hafif Geçirmenizi Sağlayacak 10 Altın Kural

Ramazan ayında günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle tekrar eski haline dönüyor. Kalabalık sofraların kurulduğu, çeşit çeşit yemeklerin yapıldığı bayram…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.