Tayvan’ın kendi hava alanı var mı?

Tayvan Savunma Bakanlığı’na nazaran Çin, adanın hava alanı tanımlama bölgesine 27 savaş uçağı gönderdi.

Bu jetlerden yirmi ikisi, Tayvan Boğazı’nın orta noktasını geçti; Tayvan, Çin’in yaklaşık iki yıl evvel hava alanına yaptığı akınlar hakkında kamuya bilgi vermeye başlamasından bu yana görülmüş en yüksek sayı,

Akınlar, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin bu haftaki ziyaretini protesto etmek için Tayvan etrafındaki askeri tatbikatlara başlamasıyla gerçekleşti.

Çin Savunma Bakanlığı adanın etrafında hava ve deniz tatbikatları yapmayı planladığı altı bölgenin haritasını ve uzun menzilli ateş tatbikatlarını yayınladı” Gemiler ve uçaklar tatbikatlar sırasında kritik bölgelerden uzak durması konusunda uyarıldı.

Pekin tarafından ilan edilen tatbikat alanları Tayvan’ın hava alanına kadar uzanıyor hatta makul durumlarda adanın bölgesel hava alanı hudutlarını dahi aşabiliyor.

Çin Hava Kuvvetleri

Bir ülkenin hava alanı nedir?

Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Kontratı (UNCLOS) uyarınca, bir ülkenin toprak hudutları kıyı şeridinden 12 deniz mili (22,2 kilometre) uzar.

Hükümet yahut askeri uçakların müsaadesiz olarak öbür bir ülkenin toprakları üzerinden uçamayacağını da öngören Milletlerarası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne nazaran, üstteki alan ülkenin bölgesel hava alanı olarak kabul edilir.

Fakat, Çin, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Kontratını 10 Aralık 1982’de imzalayıp, 1996’da onaylarken, Tayvan’ın bu muahedeyi kabul eden devletler ortasında yok.

Tayvan bağımsız bir ülke değilse, bir hava alanına sahip mi?

Tayvan’ın karmaşık durumu bu soruyu kesin olarak cevaplamayı zorlaştırıyor.

Tayvan kendi kendini yöneten bir demokrasi olsa da, anakara Çin ada üzerinde egemenliği olduğu konusunda ısrar ediyor ve bağımsız bir ülke olarak kabul edilebileceği istikametindeki rastgele bir teklife şiddetle karşı çıkıyor.

Dünyadaki birden fazla ülke Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımıyor Lakin Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki Lee Kuan Yew Kamu Siyaseti Okulu’nda kıdemli araştırma vazifelisi ve eski bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi olan Drew Thompson, dünyanın büyük bir kısmının Tayvan’a bağımsız bir ülkeymiş üzere davrandığını ve bu nedenle de kendisine ilişkin bir hava alanına sahip olduğunu düşünmesinin bir sürpriz olmayacağını söylüyor.

Tayvan bağımsız bir devlet üzere işliyor

“Gerçek şu ki bir Tayvan var. Tayvan özerk ve başka rastgele bir ülkeden tesirli bir biçimde bağımsızlığını kurmuş durumda. Kendi hükümetini seçiyor, kendi vergilerini topluyor ve kendi hudutlarını savunuyor. Bu nedenle, Tayvan bir ülke olarak kabul edilmelidir” dedi.

“Bu unsurlar uyarınca, bölgede memleketler arası hukukun geçerli olduğunu kabul ediyoruz, bu durumda Tayvan’ın hava alanı hudutları topraklarının 12 mil ötesine uzanıyor. 12 Mil hududunun ötesindeki memleketler arası sular var memleketler arası hava alanı bulunuyor”.

“Çin Halk Kurtuluş Ordusu Tayvan’ı tanımadığı yahut Çin’in Tayvan’ı tanımadığı gerçeğine karşın, Tayvan’ın hava alanına hürmet duyduklarını” söyledi.

Ancak Çin, Tayvan bölgesindeki hükümran güç olduğu için, askeri uçağının Tayvan’dan yahut adanın toprak hava alanına uçmak için öbür bir kuruluştan müsaade alması gerekmediğini tez ediyor. Pekin’in gözünde Tayvan’ın hava alanı esasen Çin’in hava alanı olarak kabul görüyor.

Related Posts

Almanya, kış öncesi gaz kullanımını yüzde 20 azaltmak istiyor

Almanya, 2024 yazına kadar Rusya’dan satın aldığı doğalgazdan kurtulmak istiyor. Moskova’yı güç ihracatını “silah” olarak kullanmakla suçlayan …

Medipol Başakşehir’de Muhammet Arslantaş nikah tazeledi

Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir, Muhammet Arslantaş’ın sözleşmesinin 2024-25 sezonu sonuna kadar uzatıldığını resmen açıkladı. İŞTE O …

Mersin’de böcekli pastalara el konuldu

İnsan sağlığına karşı üretilen ürünler için denetimi sıkılaştıran Tarsus Belediyesi ekipleri, bu çerçevede sık sık denetim yapıyor, ihbarları …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eren Bülbül ve Ferhat Gedik paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK’nın katlettiği Eren Bülbül’ün ve Jandarma Astsubay Ferhat Gedik’in ölüm yıl dönümü …

Muhteşem Lig’de 2. haftanın hakemleri açıklandı

Süper Lig’de ikinci haftanın hakemleri belirli oldu. İşte 4 büyüklerin maçlarını yönetecek hakemler;  Trabzonspor – Hatayspor: Abdülkadir …

Beylikdüzü’nde belediye otobüsünün önünü kesip camlarını kırdılar

Silivri’den Avcılar istikametine seyreden belediye otobüsü sürücüsünün önü, Beylikdüzü E-5’te öbür araçta bulunan 3 kişi tarafından, dün sabah 05 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.