Türkiye’de Aşı Olan Kaç Kişi Virüse Yakalandı?

Türkiye’de Aşı Olan Kaç Kişi Virüse Yakalandı?

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ederken, aşı yaptırmak istemeyenlerin endişesi hala tartışılırken, aşılamaya dair çarpıcı sonuçlar açıklandı.

Kovid-19’la mücadelede Sinovac aşısıyla ilgili ilk çalışma tamamlandı. 15 milyon aşılamada sadece 2 bin 500 kişi koronavirüse yakalandı.

TÜRKİYE’DE TOPLAM AŞILAMA 20 MİLYONU GEÇTİ

Hürriyet’in haberine göre, Sağlık Bakanlığının 14 Ocak’ta uygulanmaya başlanan Sinovac aşısıyla ilgili ilk çalışmasının sonuna geldi.

Haberde, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan’ın görüşlerine yer aldı.

Aşılama henüz 15 milyonken yapılan çalışmada, birinci ve ikinci dozlar yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan kişiler hakkında araştırma yapıldı.

Turan, konuyla ilgili ‘Bu kişiler arasında birinci doz aşıyı olup kendisini yeterince koruyamadığı için COVID-19’a yakalananlar, yine ikinci doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar ya da aşı olup üzerinden 14 gün geçtiği halde hastalığı kapanlar bulunuyor’ bilgisini aktarıldı.

20-65 YAŞIN HASTANEYE YATIŞLARINDA ARTIŞ VAR

Aşı olanlar arasında koronavirüse yakalanan kişi sayısı ise yaklaşık 2 bin 500. Bu kişilerin yoğun bakım ihtiyacı ise yok denecek kadar az durumda. 

Aşı ile çok anlamlı bir başarı elde edildiğini söyleyen Turan, ‘Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler. Çünkü hastaneye yatışlarda bu yaş grubunda artış var. Bulaşın önünü bir an önce almalıyız’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir