Türkiye’de Haziran Ayında Normale Dönüş Hazırlıkla…

Alınan tedbirlerle beraber test-vaka oranında düşmeler yaşandı. Bilim kurulu üyeleri normalleşme için haziran ayını gösterdi.

Koronavirüsle mücadelede, son dönemlerde ciddi vaka artışları yaşanmıştı. Kısmı kapanma yöntemi uygulanması ile test vaka satılarında yüzde 15 düşüş gösterdi. Buna bağlı olarak Ramazan ayındaki 2 haftalık kısmi kapanma bugün sona eriyor.

Kısmi kapanma tedbirlerinin ilk somut etkisi de bu 2 haftada görülmeye başladı.

Yasakların artırılması sonucu günlük vakalar 60 binden 40 binlere indi. Bu oranın bayramla birlikte daha da düşmesi hedefleniyor.

3 HAFTALIK YENİ YASAK

Yaşanan bu olumlu gelişmeleri gündemine alan Hükümet, bugünkü kabine toplantısında bir değerlendirme yapacak.

Kabinede kısmı kapanmaya ek olarak, Ramazan Bayramı ve devamında resmi tatil olan 19 Mayıs’ı da kapsayacak şekilde üç haftalık yeni yasakların getirilmesi tahmin ediliyor.

HAZİRAN’DA NORMALE DÖNÜŞ HAZIRLIĞI

Kısmi kapanmayla birlikte iyileşen kişi sayısı da hastalanan kişi sayısını geçmiş durumda. 

Nisan ayının ortasında yüzde 20 olan testlerin pozitif oranı, bu hafta yüzde 15 civarında seyretti. Vaka sayılarındaki düşüşün altını çizen Bilim Kurulu üyeleri, önümüzdeki hafta vaka tablosunda daha belirgin bir düşüşün beklendiğini belirtti.

Ancak vefat ve ağır hasta sayısının bir süre daha yüksek seyredeceğini aktaran uzmanlar, vakalardaki azalmanın yoğun bakımlara yansımasını 2-3 haftayı bulacağını ve normalleşmenin haziran ayını bulacağına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir