Yerli Aşı Faz1’in Çalışması Başlıyor

Yerli Aşı Faz1’in Çalışması Başlıyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmalar devam ediyor. Yerli aşı üretimine yoğunlaşan ülkemizde Faz1 aşısı çalışmaları başlıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Faz1 aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. Oktay, çarşamba günü Faz 1 aşamasına başlayacağının müjdesini verdi.

Aşı çalışmalarında ciddi mesafe kat edildiğini ve klinik aşamaya gelmiş durumda olan çalışmaları sıkı takip ettiklerinin altını çizen Oktay, şunları söyledi:

‘Bugün de güzel bir haberimiz var. Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamızın geliştirdiği aşı adayının klinik öncesi aşamayı tamamladığı ve Faz 1 aşamasına başlayacağı haberini aldık. Kısmet olursa çarşamba günü Faz 1 uygulaması başlamış olacak.’

Erciyes Üniversitesi’ndeki Aşının Faz 3 Çalışması Yakında Başlayacak

Koronavirüse karşı halihazırda 18 yerli aşı çalışmasının bulunduğunu ve bunlardan 7’sinin ümit verici olduğunu dile getiren Oktay, 7 aşı içinde 4’ünün klinik uygulama aşamasında bulunduğunu belirtti.

Fuat Oktay, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli tarafından geliştirilen aşının son klinik aşama olan Faz 3 aşamasına çok yakında geçeceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir