74. Berlin Film Festivali açılışına protestolar damga vurdu

74. Berlin Film Festivali, açılış gecesi kutlamaları başlamadan önce, Potsdamer Platz’da üç ayrı grup tarafından gerçekleştirilen protesto gösterilerine ev sahipliği yaptı. Sinema sektöründen yaklaşık 50 kişinin el ele tutuşarak kırmızı halıda yürümesiyle başlayan gösterilerde protestocular daha sonra telefonlarının fenerlerini açarak “demokrasiyi savun!” sloganı attı. Slogan, Festivalin düzenlendiği Berlinale Palast’ın büyük ekranında da gösterildi.

Sloganların duyulabilmesi için kırmızı halının müziği kesildi ve göstericiler “filmler birleştirir, nefret böler” yazılı rozetler taktı. Berlinale organizatörlerinin bu gösteriyi, aşırı sağcı siyasi parti AfD’nin üyelerini davet etmeme kararlarını vurgulamak için planladıkları öğrenildi.

Protestoya katılan sanatçılar arasında Jonathan Berlin, Meret Becker, Luisa Gaffron, Pegah Ferydoni, Roshanak Khodabakhsh Anne Leppin, Jannis Niewöhner, Murali Perumal, Katja Riemann, Lavinia Wilson ve Jessica Schwarz vardı.

AŞIRI SAĞCI POLİTİKACILARA GÖNDERİLEN DAVET GERİ ÇEKİLMİŞTİ

Artı Gerçek’in Variety’den aktardığı habere göre, Cannes ve Venedik ile beraber dünyanın en büyük üç film festivalinden biri olan Berlin Film Festivali’nin organizatörleri, açılış gecesinde bir grup film yapımcısını demokrasi, çeşitlilik ve barışçıl birliktelikten yana tavır almak üzere kırmızı halıya davet etti, “Berlinale, AfD’yi davet etmeyerek Almanya’daki aşırı sağcılığa karşı net bir duruş sergilemiştir.” denildi.

Berlinale, aşırı sağcı politikacılara gönderilen davet nedeniyle kısa süre önce tepkilerin odağına yerleşmiş ve Festival yönetimi 8 Şubat’ta, aşırı sağcı AfD’li politikacılara gönderdiği davetleri geri çektiğini açıklamıştı.

Festivalin düzenlendiği Potsdamer Platz’ın başka bir yerinde iki grup daha protesto gösterisi düzenledi. Bunlardan ilki “hiçbir yerde faşistlere yer yok” yazılı pankartlar taşırken, bir diğeri de daha iyi çalışma koşulları talep eden film endüstrisi çalışanları tarafından organize edildi. Sinema emekçileri “Biz olmadan sinema olmaz!” diyerek düşük ücret sorununu gündeme getirdi. Döviz ve pankartlarda “Emeğimiz 5/5 maaşımız 1/5, Popcorn tatlı, ücretler acı” gibi ifadeler yer aldı.

‘IRKÇILIĞA HAYIR! AFD’YE HAYIR’

Daha sonra kırmızı halıdaki protestoya katılan, aralarında “Fck AfD” yazan bir kolye takan aktris Pheline Roggan’ın ve model Papis Loveday’ın da bulunduğu bir başka grup “Irkçılığa hayır! AfD’ye hayır!” yazılı pankartlarla boy gösterdi.

Berlinale’nin AfD üyelerine davetini geri çekmesi perşembe sabahı düzenlenen uluslararası jüri basın toplantısının en önemli konularından biriydi ve başkan Lupita Nyong’o’ya politikacıların daveti devam etseydi yine de açılış törenine katılıp katılmayacağı soruldu.

Nyong soruyu, “Ben burada bir yabancıyım. Buradaki siyasi durumun iç yüzünü bilmiyorum” diye yanıtladı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx