Apple 3. parti uygulama geliştiricilerin tepkisini çekiyor! Bu adil değil!

Bu hoş bir değişiklik gibi görünse de Mozilla sözcüsü Damiano DeMonte, olayların gidişatından “son derece hayal kırıklığı” yaşadığını söyledi.

DeMonte, “Teknik ayrıntıları hala inceliyoruz ancak Apple’ın yeni duyurulan TarayıcıEngineKit’i AB’ye özgü uygulamalarla sınırlamaya yönelik önerdiği plandan son derece hayal kırıklığına uğradık” diyor. “Bunun etkisi, Firefox gibi bağımsız bir tarayıcıyı iki ayrı tarayıcı uygulaması oluşturmaya ve sürdürmeye zorlamak olacaktır; bu, Apple’ın kendisinin taşıması gerekmeyecek bir yük.”

Apple, iOS 17.4’te artık AB’deki tarayıcıları Safari’ye güç veren temel motor olan WebKit’i kullanmaya zorlamayacak. Değişiklik, Google Chrome ve Microsoft Edge tarafından kullanılan Blink’in yanı sıra Firefox’un kullandığı Gecko gibi diğer popüler motorların da kapısını açıyor. Bu aynı zamanda üçüncü taraf tarayıcıların, WebKit ile birlikte gelen sınırlamalar olmadan iOS’ta tamamen işlevsel hale gelebileceği anlamına da geliyor.

Apple 3. parti uygulama geliştiricilerin tepkisini çekiyor! Bu adil değil!

Buna rağmen Mozilla, değişikliklerin yalnızca AB’de yayınlanmasının tarayıcıların farklı sürümler arasında denge kurmasını zorlaştıracağını savunuyor. DeMonte, “Apple’ın önerileri, diğerlerinin Safari’ye rekabetçi alternatifler sunmasını mümkün olduğu kadar acı verici hale getirerek tüketicilere uygulanabilir seçenekler sunmakta başarısız oluyor” diye ekliyor. “Bu, Apple’ın iOS’ta gerçek tarayıcı rekabetini engellemek için engeller yarattığının bir başka örneği.”

Mozilla, Apple’ın oyun akışı uygulamalarını, alternatif uygulama mağazalarını ve dışarıdan yüklemeyi de kapsayan yeni kurallarını eleştiren tek geliştirici değil. Epic CEO’su Tim Sweeney yeni şartları “korku gösterisi” olarak nitelendirirken Spotify, değişikliklerin “saçmalık” olduğunu söyledi. Apple’ın yönergeleri hala AB Komisyonu tarafından onaylanmayı bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx