Camide içki şişesi paylaşan genç için 4 yıl hapis istemi

Sosyla medyada, camide içki şişeli fotoğraf paylaşan Safa Yasin Ö.(19) hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 16 Eylül 2023 tarihinde bir sosyal medya platformunda “kondopolos” rumuzlu kullanıcı tarafından camide içki kullanıldığı şeklinde paylaşım yapıldığının tespit edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı anlatıldı. Olaya ilişkin incelenen güvenlik kamerası görüntülerinde şüphelinin saat 13.30’da cami bahçesine giriş yaptığı, yaklaşık 55 dakika caminin bahçesinde bulunan bankta oturduğu, saat 14.48’de ise elinde bir spor çanta ile caminin içerisine girdiği, içeride kameranın açısından çıkarak sosyal medya için fotoğraf çektiği ileri sürüldü.

Safa Yasin Ö. savunmasında, “Söz konusu hesap bana aittir. Olay günü hesabı kapatıp paylaşımı sildim. Söz konusu fotoğrafı da ben paylaştım. Arkadaşım Yusuf’la parkta alkol aldım, Yusuf almadı. Aramızda sohbet ederken din konusunda tartışma oldu. Sonra ayrıldık. Ben camiye gittim, avlusunda otururken votka şişesini çıkarıp içtim. Oturmaya devam ederken sosyal medyada geziniyordum, Can Demir Karadağ isimli şahsın videosunu izlerken ben de votkayla camide fotoğraf çektim. Amacım mizah yapmaktı. Çok pişmanım, dinle dalga geçmek gibi bir amacım yoktu. Ailem namazında niyazında olan insanlardır. O gün alkol davranışlarımı olumsuz etkiledi. Normalde bu paylaşımı yapacak biri değilim” dedi.

DHA’nın haberine göre Savcı İsmail Teker, şüphelinin daha önce de benzer bir paylaşım yaptığını belirterek “Şüphelinin suçtan kurtulmaya yönelik beyanlarına itibar edilemeyeceği” değerlendirilmesinde bulundu. İddianamede Safa Yasin Ö. hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından 1 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx