Çin’de kadınların iç çamaşırı reklamı yapması yasaklandı, bu nedenle kadınların yerini erkekler alıyor…

Gösterişli bir ipek iç çamaşırı giyen erkek model, Çin’in en popüler video paylaşım platformlarından biri olan Douyin’de canlı yayın yaparken ritme ayak uyduruyor ve parmaklarıyla kalp şekli oluşturuyor.
Modelleme performansı, Çin’in katı internet sansürünü aşmak için bazen ihtiyaç duyulan türden girişimci inovasyonun en son örneğidir; bu, görünüşte zararsız faaliyetleri (bu örnekte çevrimiçi olarak kadın iç çamaşırı satan perakendeciler) tuzağa düşürebilen bir tuzaktır.

Bu nedenle bunun yerine erkeklerin kullanılması.
Satış kanallarından birinde, siyah iç çamaşırı giymiş bir adam, benzer kıyafeti gösteren bir mankenin yanında dururken görülüyor; bu, Alibaba’nın (BABA) bir yayın platformu olan Taobao Live’daki canlı yayının ekran görüntüsü gibi görünüyor. e-ticaret devi için.
Başka bir görüntüde pembe astarlı bir elbise ve ipek şal giymiş, kedi kulağı saç bantlarıyla süslenmiş farklı bir erkek model görülüyor.

Birden fazla eyalet medya kuruluşu tarafından yayınlanan bir canlı yayın klibinde, çevrimiçi bir girişimin sahibi, sadece işi riske atmaya çalıştığını söyledi.
“Bu bir alaycılık girişimi değil. Kendini Bay Xu olarak tanıtan adam, “Herkes kurallara uyma konusunda çok ciddi davranıyor” dedi.

Erkek iç çamaşırı modellerinin ortaya çıkışı, Çin’de çevrimiçi ortamda neşe ve rahatsızlıktan isteksiz kabullenmeye kadar karışık görüşlere neden oldu.

“Peki canlı yayında iç çamaşırını tanıtmak ve sergilemek istersem ne yapmalıyım? Çin’in mikroblog sitesi Weibo’daki bir yorumu okuduk: “Çok basit, onu giyecek bir erkek bulun.”
Devasa endüstri
Ürünlerin canlı yayınla satışı , Çin ana karasında milyarlarca dolarlık bir endüstridir ve birçok fiziksel işletmeyi darp eden ülkenin katı Kovid karantinaları sırasında üç yıl boyunca büyük bir artış sağlandı.
Pekin ticaret bakanlığına bağlı bir kuruluş olan Çin Akademisi Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi’ne göre , geçen yılın haziran ayı itibarıyla Çin anakarasındaki canlı yayın yapan e-ticaret kullanıcılarının sayısı 460 milyonun üzerinde.
Çevrimiçi izleyici büyümesini ölçme konusunda uzmanlaşmış Pekin merkezli bir firma olan iResearch’ün 2021 tarihli bir raporu , canlı yayın sektörünün bu yıl değerinin 720 milyar dolar kadar olacağını öngördü.

Erkek modeller tek geçici çözüm değil.
TikTok’un Çin yerel versiyonu olan Douyin’de diğer kadın modeller, halihazırda giydikleri bir tişörtün üzerinde en yeni iç çamaşırı stilini kendi üzerlerinde sergileyerek sansürü atlattı.

Diğerleri eşyaları mankenler üzerinde sergiledi.
E-ticaret canlı yayıncısı Austin Li Jiaqi, 23 Eylül 2021’de Çin’in Zhejiang Eyaleti Hangzhou’da bir kamu refahı canlı yayın törenine katıldı.
Çin’in ‘Ruj Kralı’ üç ay süren gizemli ortadan kaybolmanın ardından canlı yayın programına geri dönüyor
2015 yılında Çin, aktrislerin göğüs dekoltelerini açığa çıkaran televizyon programlarına yönelik bir baskı başlattı ve en popüler kostüm dizilerinden bazılarını, yayın otoriteleriyle başlarının belaya girmesini önlemek için yüzlerine yakınlaştırma yapmaya zorladı.

Kadın odaklı ürünleri tanıtan erkek etkileyicilerin olması Çin’de de yeni değil.
Sektörün en başarılı canlı yayın alışveriş fenomenlerinden biri, 2018’de yalnızca beş dakika içinde 15.000 ruj satarak adını “Ruj Kralı” olarak duyuran Austin Li Jiaqi’dir.

Çin’in en büyük internet ünlülerinden biri olan Li, aynı zamanda kozmetik, cilt bakımı ürünleri ve moda kıyafetlerin de satışını yapıyor ve sattığı ürünleri sıklıkla kendi yüzüne uyguluyor.
Çin dışında bile Facebook ve Instagram gibi platformlar, özellikle kadınlara ait kısmi çıplaklık içeren görsellerin paylaşımını kısıtladıkları için eleştirilere maruz kalıyor.
Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, “tıbbi veya sağlık amaçlı paylaşılan görsellere izin vermeyi” amaçladığını söylese de göğüs paylaşımını kısıtlıyor. Ancak Meta’nın kendi Gözetim Kurulu bile şirkete politikasını daha az kafa karıştırıcı ve cinsiyeti daha kapsayıcı hale getirmesi yönünde çağrıda bulundu.
YouTube, cinsel içerikli görselleri yasakladığını ancak çıplaklık içeren diğer görsellere veya videolara yaş kısıtlaması getirebileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx