Papa Francis’ten Gazze’de ateşkes çağrısı

Vatikan’ın resmi yayın organlarından Vatican News sitesinin haberine göre Papa Francis, yıllık konuşmasında, barış ve insan onuruna karşı tehditleri sıraladı.

Papa Francis, Rusya-Ukrayna Savaşı, İsrail’in Gazze’yi işgali, iklim krizi ve insan hakları ihlallerine değindi. Papa, nükleer silahların üretimini “ahlaksız” olarak tanımladı.

Barışın yok olduğu olaylar meydana gelirken, dünyanın 2024’e girdiğini söyleyen Papa Francis, sivillerin zor durumda kaldığına dikkati çekti.

“SAVAŞLAR ÖNLENMELİ”

Uluslararası hukukun “ihlal edilmesini” kınayan Papa, “savaş suçlarının yalnızca tespitinin değil önlenmesinin gerekliliğini” dile getirdi.

terörizm ve aşırıcılığın, insanlar arasındaki anlaşmazlıkların çözümü olmadığının altını çizen Papa, 7 Ekim’den bugüne İsrail’in saldırıları sürdürdüğü Gazze’ye değindi.

GAZZE İÇİN ÇAĞRI

İsrail’in saldırılarının, Gazze’de binlerce kişinin yaralanmasına, ölmesine ve yerlerinden edilmesine neden olduğunu vurgulayan Papa Francis, bölgede “derhal ateşkes ilan edilmesi, esirlerin serbest bırakılması ve Filistinlilerin insani yardımlara erişiminin sağlanması” çağrısı yaptı.

Papa “iki devletli çözüme ve kalıcı barış ve güvenlik amacıyla Kudüs’e uluslararası özel statü teminatı verilmesine” olan desteğini yineledi.

“TAŞIYICI ANNELİK YASAKLANMALI”

konuşmasında taşıyıcı annelik uygulamasına da değinen Papa, söz konusu uygulamayı “aşağılık” olarak nitelendirdi ve gebeliği “ticarileştirdiği” gerekçesiyle taşıyıcı anneliğin, küresel ölçekte yasaklanması çağrısı yaptı.

“İNSAN, TİCARET NESNESİNE DÖNÜŞÜYOR”

Taşıyıcı anneliğin doğmamış çocukları “insan ticareti nesnesine dönüştürdüğünü” belirten Papa Francis, uluslararası topluluğun bu uygulamayı “evrensel olarak yasaklaması” gerektiğini dile getirdi.

Papa Francis, “Sözde taşıyıcı anneliği, annenin maddi ihtiyaçlarını kötüye kullanan, anne ve çocuğun onuruna karşı büyük bir saygısızlık, aşağılık bir uygulama olarak görüyorum” dedi.

Taşıyıcı anneliği daha önce de “kiralık rahim” olarak tanımlayan Papa Francis, Katolik Kilisesinin söz konusu uygulamaların Avrupa ülkelerinde yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx