Süleymancıların Amazon’dan getirdiği altı çocuk Brezilya’ya döndü

Brezilya’da Süleymancılar adına çalışan Abdülhakim Tokdemir ve ekibinin dini eğitimden geçirip Kütahya ve Tarsus’taki cemaat yurtlarına getirdiği Amazon köylerinde yaşayan altı çocuk, önceki gün cemaat yönetiminin aldığı kararla ülkesine gönderildi.

Artı Gerçek’ten Hale Gönültaş’ın haberine göre konunun Interpol tarafından incelemeye alınması ve uluslararası insan kaçakçılığı kapsamında değerlendirilmesi Süleymancılar Cemaati’nde de kaygıya neden oldu. Çocuklar TSİ ile 21.00 sıralarında Brezilya’nın Sao Paulo kentine ulaştı.

Ne olmuştu?

Süleymancılar tarikatı adına Brezilya’da çalışan Abdülhakim Tokdemir ve ekibinin, Kolombiya sınırındaki Amazon köylerinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarını “ailelerine belge imzalattırarak” 953 kilometre uzaklıktaki Manaus kentine götürdüğü ortaya çıkmıştı. Burada üç yıl boyunca “yatılı dini eğitim” verilen çocuklardan altısı, Şubat 2022’de Türkiye’ye getirilerek Kütahya ve Tarsus’ta bulunan tarikat yurtlarına yerleştirilmişti.

Konunun basında yer almasıyla, yerel polisin yanı sıra Interpol de kapsamlı bir soruşturma başlatmıştı. Brezilya Parlamentosu’ndan bir heyetin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelmesi bekleniyordu.

Aileler Tokdemir’e çocuklarını eğitim için 930 kilometre uzaklıktaki Manaus’a götürme yetkisi tanıyan bir belge verse de, Interpol’e göre ‘imzalanan belgelerin, çocukların ülke dışına çıkarılması için kullanılması’ yasal değil. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx